خبر فوری

ساخت تار عنکبوت مصنوعی محکم و براق مانند ابریشم

ساخت تار عنکبوت مصنوعی محکم و براق مانند ابریشم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پژوهشگران دانشگاه بایروت در آلمان توانسته اند با استفاده از باکتریهایی که معمولا در روده انسان و حیوانات پیدا می شود، تار عنکبوتی خلق کنند که به اندازه نمونه طبیعی آن بادوام و محکم باشد. هدف، ساخت الیافی بوده است که استحکام و انعطاف تار عنکبوت را داشته باشند.

تار عنکبوت یکی از محکم ترین موادی است که در دنیا وجود دارد. توماس شیبل، مدیر این گروه پژوهشی می گوید: «ویژگی تار عنکبوت استحکام بسیار زیاد آن است. بنابراین هم محکم است، هم انعطاف پذیر. یعنی در مقایسه با الیاف طبیعی یا مصنوعیِ دیگر، انرژی خیلی بیشتری برای پاره کردن آن لازم است.»

پژوهشگران برای تولید تار عنکبوت مصنوعی با مشکلات زیاد مواجه بوده اند. چون کِشتِ این تار با استفاده از حشرات بسیار سخت است. تارعنکبوت مصنوعی استحکام تار عنکبوت طبیعی را ندارد اما کشان تر است، یعنی بیشتر کشیده می شود.

پیش نمونه هایی که در حال حاضر ساخته شده است، لطیف و مثل ابریشم براق است. رنگ این تارها سفید است و می توان آنها را با روشهای معمول در صنعت، رنگ کرد. این تارها زیست سازگار هم هستند، در نتیجه می توانند کاربردهای متعدد داشته باشند.

گام بعدی، ترکیب یاخته های بدن موش با تار عنکبوت مصنوعی است تا بتوان سلولهایی برای ماهیچه قلب یا بافت پوستی یا بافت عصب ساخت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.