وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

رییس جمهوری آلمان کشتار ارامنه را «نسل کشی» خواند

 نظرها
رییس جمهوری آلمان کشتار ارامنه را «نسل کشی» خواند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در آستانه مراسم صدمین سالگرد کشتار ارامنه به دست حکومت عثمانی، یوآخیم گاوک، رییس جمهوری آلمان برای توصیف این واقعه وحشتناک از واژه «نسل کشی» استفاده کرد.

او همچنین برای اولین بار گفت که آلمان هم تاحدی در «نسل کشی ارامنه» مسئولیت داشته است. این سخنان در حالی ایراد شد که قرار است پارلمان این کشور بزودی در مورد واژه «نسل کشی» موضع گیری کند.

یوآخیم گاوک در یکی از کلیساهای برلین گفت: «سرنوشت ارامنه مثال منحصر بفردی در تاریخ کشتار جمعی، پاکسازی قومی، تبعید و نسل کشی بشمار می رود که قرن بیستم را به گونه ای وحشتناک متمایز ساخته است.»

در سال ۱۹۱۵ میلادی یک و نیم میلیون ارمنی کشته شدند. اما ترکیه استفاده از واژه «نسل کشی» را محکوم می کند.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه گفت: «امروز ما هیچ مشکلی با ارامنه نداریم. ما با کسانی مشکل داریم که از این حوادث بهره برداری می کنند. ما با ارمنی های خارج کشور مشکل داریم که می خواهند از این مسئله برای منافع سیاسی استفاده کنند. ما همیشه آماده گفتگو با رهبران ارمنی هستیم.»

از سال ۲۰۰۹ میلادی ارمنستان و ترکیه اقدام هایی را در راستای عادی سازی روابط خود آغاز کردند.