خبر فوری
This content is not available in your region

واکنش به پیروزی حزب محافظه کار بریتانیا در انتخابات پارلمانی

نظرها
واکنش به پیروزی حزب محافظه کار بریتانیا در انتخابات پارلمانی
اندازه متن Aa Aa

انتخابات پارلمانی بریتانیا با پیروزی حزب محافظه کار این کشور به پایان رسید. این حزب با کسب اکثریت کرسی های مجلس عوام رقیب خود یعنی حزب کارگر را شکست داد. بدین ترتیب، دوید کامرون بدون نیاز به ائتلاف با احزاب دیگر دولت را تشکیل خواهد داد.

سارا چاپل، خبرنگار یورونیوز در لندن گزارش می دهد: «پس از هفته ها گفتگو درباره خط قرمز این انتخابات و ترکیب ائتلاف، سرانجام رای دهندگان بریتانیایی تصمیمی گرفتند که هیچ کس انتظار آن را نداشت: یک نتیجه قطعی. پس از اعلام نتایج غیر منتظره، بریتانیایی ها از این انتخابات درس گرفتند و اکنون به آینده چشم دوخته اند.»

نتایج این انتخابات استعفای اد میلیبند، رهبر حزب کارگر و نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دموکرات را در پی داشت.

یک شهروند بریتانیایی می گوید: «فکر می کنم نتیجه خوبی است و موجب می شود دولتی قوی داشته باشیم؛ یک دولت با دارا بودن اکثریت کرسی ها. اعتقاد دارم کارهای خیلی بهتری بدون یک ائتلاف در دولت می توان انجام داد.»

برخی از رسانه های بریتانیایی از جمله «دیلی میرور» با گرایش چپ از نتایج این انتخابات رضایت ندارند.

شهروندی دیگر در واکنش به نتایج انتخابات می گوید: «صادقانه بگویم زیاد شگفت زده نیستم. به واکنش علیه لیبرال دموکراتها و حزب ملی اسکاتلند بنگریم. اما این یک نتیجه خوب نیست باید صادقانه آن را اعلام کرد.»

در سال ۲۰۱۰ دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا برای تشکیل دولت مجبور به ائتلاف با احزاب دیگر شد اما اکنون نیازی به یک ائتلاف نیست. این می تواند نشانه ای از اعتماد و رضایت بریتانیایی ها از عملکرد وی طی ۵ سال اخیر باشد.