خبر فوری
This content is not available in your region

کمبود نقدینگی داخلی مشکل اساسی یونان

نظرها
کمبود نقدینگی داخلی مشکل اساسی یونان
اندازه متن Aa Aa

یونان روز سه شنبه از محل صندوق امور اضطراری در صندوق بین المللی پول بدهی ۷۵۰ میلیون یورویی خود به این نهاد را پرداخت کرد. تمام ۱۸۸ عضو این نهاد بین المللی در محل صندوق بین المللی پول صاحب این صندوق اضطراری هستند. بدین ترتیب استفاده از پول و اعتبارات آن باید مورد موافقت صندوق بین المللی پول قرار گیرد.

یک اقتصاددان یونانی می گوید: «تا زمانی که حقوق و مزایای بازنشستگان پرداخت می شود، مشکلی وجود ندارد و عملکرد دولت یونان متوقف نشده است؛ بنابراین از این لحاظ ما مشکلی نداریم. اما درباره تعهدات دولت به بستانکاران باید گفت سال گذشته قسمت اعظمی از کشور موفق شد منابع مالی خود را از محل ذخایری که وجود داشت تامین کند. از امروز تا اواسط ماه ژوئن یونان ذخائر کافی برای بازپرداختهای بعدی را در اختیار دارد.»

یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی یونان پس نشست روز دوشنبه گروه اروپا در بروکسل، نسبت به خالی شدن خزانه دولت و کاهش شدید نقدینگی کشور هشدار داد.

سیملا توچتیدو، خبرنگار یورونیوز در آتن می گوید: «در حالی که دولت یونان برای رسیدن به یک توافق با طلبکاران تلاش می کند، با چالش دیگری مواجه است؛ همه تدابیر اتخاذ شده باید به تایید دولت ائتلافی و پارلمان برسد که این کار ساده ای نیست.»

یک شهروند یونانی می گوید: «ما دولتی را ترجیح می دهیم که به هر قیمتی به تعهدات خود عمل کند. عمل به تعهدات بهتر از رسیدن به هر گونه توافق دیگری است.»

دولت یونان باید پنجم ژوئن سال جاری قسمت دیگری از بدهی های خود، معادل سیصد و دو و نیم میلیون یورو را به صندوق بین المللی پول بازپرداخت کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.