وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

گفتگوهای صلح یمن ۲۸ مه در ژنو برگزار می شود

 نظرها
گفتگوهای صلح یمن ۲۸ مه در ژنو برگزار می شود
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سازمان ملل متحد اعلام کرد که مذاکرات صلح پیرامون بحران يمن در روز پنجشنبه ۲۸ مه، برابر با هفتم خرداد در ژنو برگزار خواهد شد.

چهارشنبه، بیش از ۳۵۰ یمنی که پس از آغاز حملات هوایی عربستان، به مصر و هند فرار کرده بودند با دو هواپیما از طریق فرودگاه صنعا، پایتخت، به کشورشان برگشتند.

یکی از آنها که این دو ماه را در مصر گذرانده است گفت: «۳۵ نفر در یک اتاق بودیم؛ بدون اکسیژن و از ترس فقط گریه می کردیم. چهار پنج نفر بیمار بودند. کودکانی هم بودند که مشکل قلبی و سرطان داشتند و با انواع کمبودها مواجه بودند.»

حضور عربستان و مقام های دولت در تبعید یمن و همچنین نمایندگان حوثی ها در مذاکرات ژنو تایید شده است اما عربستان به شدت مخالف شرکت ایران در این مذاکرات است.

عبدالله المعلمی، نماینده عربستان در سازمان ملل متحد گفت: «جایی برای ایران در گفتگوهای ژنو وجود ندارد. آنها نقش سازنده ای بازی نکرده اند و نباید پشت میز مذاکرات قرار بگیرند.»

به گفته برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد، آتش بس پنج روزه یمن که روز یکشنبه پایان یافت، برای کمک رسانی کافی نبوده و بسیاری از مردم این کشور از کمبود مواد غذایی و دیگر لوازم ضروری رنج می برند.

در طول آتش بس، این سازمان بیش از چهارصد هزار بسته اضطراری توزیع کرده است.

نیمی از جمعیت یمن، حتی پیش از آغاز درگیری ها با مشکل کمبود غذا مواجه بوده اند.