خبر فوری

بحران مهاجرت در شرق آسیا و انتقادات از میانمار

 نظرها
بحران مهاجرت در شرق آسیا و انتقادات از میانمار
اندازه متن Aa Aa

بحران مهاجرت تنها محدود به دریای مدیترانه نیست، اندونزی و دیگر کشورهای شرق آسیا هم با بحران مشابهی روبرو هستند.

میانمار دو قایق حامل بیش از ۲۰۰ مهاجر را از آبهای نزدیک به مرزهای بنگلادش نجات داده است. این نخستین اقدام میانمار برای نجات مهاجران سرگردان در دریاست. مقامات گفته اند که این پناهجویان از بنگلادش می آیند و آنها را به کشورشان باز خواهند گرداند. این کشور پیش از این بخاطر عدم اقدامات کافی برای نجات مهاجران و آزار و اذیت مسلمانان که به فرار آنها از کشور انجامیده، مورد انتقاد قرار گرفته است.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در اینباره گفت: «یک اصل وجود دارد که همانا عدم استرداد اجباریست، نباید آنها را به شرایط و موقعیت خطرناک بازگرداند.»

در یک ماه گذشته هزاران مهاجر خود را به مالزی و اندونزی رسانده اند که گفته می شده بیشتر مسلمانان روهینگیایی هستند که از آزار و اذیت بودائیان میانمار گریخته اند و بدنبال دریافت کمک های سازمان ملل اند. اما مقامات اندونزیایی گفه اند که بیشتر مهاجرانی که سوار قایق در دریا سرگردانند مهاجران بنگلادشی هستند که از فقر گریخته اند و تعداد کمتری از آنها مسلمانان میانماری اند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل گزارش داده که حدود ۳۵۰۰ مهاجر هنوز در روی آب های دریا سرگردان هستند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.