خبر فوری

اجرای اثر هنری به احترام قربانیان تجاوز در جنگ کوزوو

نظرها
اجرای اثر هنری به احترام قربانیان تجاوز در جنگ کوزوو
اندازه متن Aa Aa

بیش از پنج هزار دامن و لباس زنانه در استادیوم اصلی کوزوو واقع در پریشتینا، به منظور برانگیختنِ توجه نسبت به وضعیت اسفبار قربانیان تجاوز جنسی در دوران جنگ، بر رخت آویز آویخته شدند.

این لباس ها به تقاضای آلکتا ژافامریپا، هنرمند انگلیسی متولد کوزوو، از سوی قربانیان خشونت جنسی اهدا شده اند.

دست نوشته روی یکی از این دامن ها می گوید: «این دامن در بهار ۱۹۹۸ سرگذشتی دردناک پیدا کرد.»

و دیگری بر روی لباسش نوشته است: «من داستان تلخی دارم.»

آلکتا می گوید: «این زنان هیچ کمک، پشتیبان و جایگاهی ندارند، بنابراین من فکر کردم چطور می توانم دِینِ خودم را به شکل هنری، به بازماندگانِ این فجایع ادا کنم.»

رئیس جمهوری کوزوو گفت: «ما اینجا گردهم آمدیم تا دردِ آنها را به یاد بیاوریم، تا قربانی شدنشان را به رسمیت بشناسیم و به آنان بگوییم که تنها نیستند.»

هزاران زن در خلال سالهای ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹ در جنگ کوزوو در صربستان، مورد تجاوز قرار گرفتند که اکثر آنان آلبانیایی تبار هستند.

بسیاری از این زنان درباره خشونت جنسی که از سوی نیروها و شبه نظامیان صرب بر آنها رفته سکوت اختیار کرده اند، درحالیکه برخی از کسانی که در این باره صحبت کرده اند، از سوی محافظه کاران و اغلب از سوی جامعه مسلمانانِ این کشور طرد شده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.