خبر فوری

آمریکا برای تقویت ناتو، سرباز و تسلیحات نظامی به حوزه بالتیک می فرستد

 نظرها
آمریکا برای تقویت ناتو، سرباز و تسلیحات نظامی به حوزه بالتیک می فرستد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ایالات متحده آمریکا بر آن است تا به منظور تقویت ناتو، یک تیپ نظامی متشکل از ۵۰۰۰ سرباز و تسلیحات نظامی سنگین به اروپای مرکزی و شرقی اعزام کند.

آشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا که در حال دیدار از تالین، پایتخت استونی است، در یک نشست خبری ضمن موقتی خواندن این اقدام گفت: «متاسفانه ما می بایست زمانی را به حرف زدن درباره اقدامات اخیر روسیه اختصاص می دادیم. اقداماتی که در اروپا و بویژه در حوزه بالتیک با هدف برگشتن به دوران جنگ سرد گذشته انجام می دهد.»

کشورهای حوزه بالتیک که از زمان الحاق شبه جزیره کریمه به فدراسیون روسیه و بحران در شرق اوکراین نگران توسعه طلبی های مسکو هستند از این تصمیم آمریکا استقبال کرده اند.

اسون میکسر، وزیر دفاع استونی گفت: «ما در مورد ورود به جنگ سردی تازه و نوعی رقابت تسلیحاتی حرف نمی زنیم. ما برآن نیستیم که در حوزه دریای بالتیک با پوتین وارد موازنه قدرت شویم و تانک در برابر تانک و هلیکوپتر در برابر هلیکوپتر قرار دهیم.»

پیشتر این تصمیم آمریکا خشم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را برانگیخته بود. او در واکنش به این تصمیم از تولید ۴۰ موشک جدید قاره پیما تا پایان سال جاری میلادی با هدف تقویت زرادخانه هسته ای کشورش خبر داده بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.