وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

نام اوکراین مردم اروپا را به یاد روسیه، جنگ و فقر می اندازد

 نظرها
نام اوکراین مردم اروپا را به یاد روسیه، جنگ و فقر می اندازد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

شنیدن نام کشور اوکراین، ۴۶ درصد از مردم اروپا را به یاد جنگ می اندازد، ۱۸ درصد آنها از روسیه یاد می کنند و ۹ درصدشان نیز به یاد فقر می افتند. اینها نتایج نظرسنجی یک موسسه اوکراینی هستند که در ماههای مه و ژوئن ۲۰۱۵ و در ۶ کشور پرجمعیت اروپایی یعنی فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، لهستان و بریتانیا انجام شده است.

جامعه شناسان اوکراینی می خواستند بدانند پس از انقلاب سال ۲۰۱۴ در کی یف که سبب برکناری رییس جمهوری اوکراین شد، در دیدگاه اروپاییان به این کشور چه تغییراتی ایجاد شده است. نتایج نظرسنجی برگزارکنندگان آن را ناامید ساخت، گرچه آنها این نتایج را تعجب آور ندانستند.

اولنا کاتمانچو، مدیر موسسه برگزار کننده نظرسنجی می گوید: «اینکه مردم اروپا با شنیدن نام اوکراین به یاد روسیه می افتند، به نظر من به دلیل این نیست که فکر کنند اوکراین بخشی از روسیه است. فکر می کنم آنها به سبب تجاوزهای روسیه به اوکراین، آن کشور را به یاد می آورند.»

همچنین نظر مردم این ۶ کشور در مورد پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا نیز چندان خوشایند نبوده است. در جریان نظرسنجی معلوم شده که ۳۵ درصد مخالفتهایی که با حضور اوکراین در اتحادیه اروپا صورت می گیرد به سبب فساد، ۲۶ درصد به دلیل روابط الیگارشی و۲۲ درصد نیز به علت فقر در این کشور بوده است.

ولادیمیر فشنکو، تحلیلگر سیاسی اهل اوکراین می گوید: «اوکراین باید راهی بیابد تا این دیدگاهها را نسبت به خود تغییر بدهد. باید تاریخ اوکراین که بخشی از تاریخ اروپاست، به مردم این قاره شناسانده شود. این سبب احترام مردم به اوکراین به عنوان بخشی از تاریخ و سیاست اروپا خواهد شد، نه فقط به عنوان یک بخش جغرافیایی از آن.»