وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

برخورد شدید پلیس ترکیه با تظاهرکنندگان حامی حقوق همجنسگرایان

 نظرها
برخورد شدید پلیس ترکیه با تظاهرکنندگان حامی حقوق همجنسگرایان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پلیسِ ضدشورش ترکیه روز یکشنبه با پرتاب گاز اشک آور، پاشیدن آب و شلیک گلوله های پلاستیکی، هزاران تظاهرکننده جنبش گی پراید (Gay Pride) را که در یک تجمع صلح آمیز در مرکز استانبول گرد آمده بودند متفرق کرد.

گی پراید جنبشی است که از حقوق همجنسگرایان و دگرباشانِ جنسی در سراسر جهان دفاع می کند.

پلیس که در اطراف میدان تقسیم مستقر شده بود فوراً به راهپیمایان گفته است اجازه تظاهرات ندارند و باید متفرق شوند. تظاهرکنندگان نیز شعارهایی مبنی بر فاشیست بودن دولت این کشور سر دادند.

این راهپیمایی سالهای گذشته در استانبول جریان داشته است و سبب شده برخی آن را بزرگترین راهپیمایی از این نوع در جهان اسلام بدانند. هنوز روشن نیست که چرا پلیس راهپیمایان را متوقف کرده است اما از آنجا که گردهمایی امسال، با ماه رمضان مصادف شده، گمان می رود مسلمانانِ محافظ کار را به واکنش علیه آن واداشته باشد.

یکی از تظاهرکنندگان می گوید: «این افراد جز اعلام وضعیتِ خودشان هیچ خواسته ای ندارند. آنها سنگ و ککتل مولوتف پرتاب نمی کنند. اما واکنش پلیس را دیدید. امروز، ترکیه این طور است. حتی یک حق خواهیِ کوچک با چنین واکنشی روبرو می شود».

با آنکه همجنسگرایی در ترکیه جرم به شمار نمی رود اما همجنسگراستیزی حضوری چشمگیر در این کشور دارد.