وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

عراقچی: متون توافق تقریبا تمام شده؛ مقام غربی: هنوز مسائل بسیار سختی باقی مانده

 نظرها
عراقچی: متون توافق تقریبا تمام شده؛ مقام غربی: هنوز مسائل بسیار سختی باقی مانده
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

آخرین گزارشهای رسیده از مذاکرات هسته ای ایران و شش قدرت جهانی در وین، کمی ضد و نقیض به نظر می رسد.

گرچه عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایران گفته که متون توافق تقریبا تمام شده و بخش هایی از توافق و ضمائم منوط به تصمیم گیری وزراست، اما یک مقام ارشد غربی که نخواسته نامش فاش شود، اعلام کرده که هنوز مسائل بسیار بسیار سختی باقی مانده است.

موضوع برداشته شدن تحریم تسلیحاتی ایران یکی از آنهاست.

فیلیپ هموند، وزیر خارجه بریتانیا در حالی که محل مذاکرات را ترک می کرد، گفت: “همان طور که می دانید یک سری مسائلی هستند که نیاز به بحثهای سیاسی و تفاهم دارد. اگر بخواهیم به نتیجه برسیم دو طرف باید تصمیمات سختی را بگیرند. اما من فکر می کنم که اراده روشنی در هر دو طرف وجود دارد تا این توافق را کامل کرده و به آن دست یابیم.”

این مذاکرات تا روز جمعه تمدید شده است.

ریحانه مظاهری، خبرنگار یورونیوز در وین هم می گوید: “حل مشکلات باقیمانده به زمان بیشتری نیاز دارد. این مهمترین خبری است که طی ساعات گذشته از درون اتاقهای مذاکره بیرون آمده، اگرچه مذاکره کنندگان تاکید دارند که زمان مذاکرات را تمدید نخواهند کرد. طی دو روز گذشته مذاکرات میان وزرا و معاونان آنها حتی تا پاسی از شب هم ادامه داشت. طرفین تاکید می کنند که زمان حل اختلافات موجود، یا اکنون است یا هیچوقت.”