خبر فوری

عید رمضان آمد و ماه رمضان رفت

 نظرها
عید رمضان آمد و ماه رمضان رفت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روز جمعه در بسیاری از کشورهای مسلمان مصادف با پایان ماه رمضان و عید فطر بود. دولت عربستان صعودی، از رویت هلال ماه شوال در شامگاه پنجشنبه خبر داد.

همزمان، هلال ماه شوال در کشورهای ترکیه، فیلیپین، استرالیا، اندونزی، مالزی و ژاپن نیز دیده شد.

علیرغم تمامی درگیری های عراق و فضای ملتهب آن، نمازگزاران روز جمعه در بغداد هم عید فطر را با آرزوی روزهای بهتر جشن گرفتند. جشن عید فطر در این کشور سه روز ادامه دارد و خانواده ها به بازدید هم رفته و به یکدیگر عیدی می دهند.

یکی از نمازگزاران در بغداد می گوید: «امیدواریم که صلح و امنیت در عراق برقرار بشود و تمامی خانواده های بی خانمان به خانه هایشان برگردند، برای تمام مردم عراق آرزوی بهترین اتفاقات را دارم.»

اما برای مسلمانان غزه عید فطر امسال طعمی دیگر دارد. یکی ازشهروندان «شجاعیه» در نزدیکی غزه می گوید:«پیش از جنگ، برای عید فطر شیرینی درست می کردیم و برای بچه ها لباس نو می خریدیم. واقعاً عید بود. اما امسال حتی نتوانستیم شیرینی بپزیم. هشتصد شِکِل پول می خواهد و من حتی صد شِکِل هم ندارم».

در برخی کشورهای مسلمان، فرارسیدنِ عید فطر با تأخیری یک روزه همراه است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.