خبر فوری
This content is not available in your region

ملاقات ستاره دنباله دار چوری با خورشید

نظرها
ملاقات ستاره دنباله دار چوری با خورشید
اندازه متن Aa Aa

ستاره دنباله دار پی ۶۷ یا چوری که از اوت سال گذشته کاوشگر فیله را بر روی خود دارد حوالی ساعت دو بامداد با سرعتی معادل سی کیلومتر در ثانیه به نقطه ای از مدار خود رسید که در یکصد و هشتاد و شش میلیون کیلومتری خورشید و در نزدیکترین فاصله تا آن قرار داشت.

این ملاقات که هر شش سال و نیم یکبار صورت می گیرد در ۲۶۵ میلیون کیلومتری زمین و در حدفاصل مدارهای دو سیاره مارس و زمین انجام شده است.

ستاره های دنباله دار از یک هسته مرکزی تشکیل شده اند که شامل مواد منجمد است. این ستاره ها همچنین دنباله ای از ذرات گرد و غبار و گاز را با خود همراه دارند. به گفتۀ متخصصان مرکز فضایی اروپا، هسته مرکزی دنباله دار چوری به اندازه قله “مونبلان” است. طول دنباله آن نیز یک میلیون کیلومتر تخمین زده می شود.

با نزدیک شدن دنباله دار به خورشید دنباله اش بزرگتر می شود. دنباله همواره در جهت مخالف خورشید قرار می گیرد. فشار نور و حمله بادهای خورشیدی دنباله را به طرف مقابل می راند. هر موقع که دنباله از کنار خورشید می گذرد، از ماده اش کاسته می شود، یعنی اینکه ستاره دنباله دار با هر بار عبور از نقطه قرین خورشیدی مقداری از مواد خود را در اثر گرمای خورشید و نیروهای جذر و مدی از دست می دهد

اهمیت این رویداد از این جهت است که به دانشمندان امکان می دهد با بررسی فعل و انفعالات صورت گرفته بر سطح دنباله دار پی ۶۷ پس از نزدیک شدن به خورشید، به رازهای مربوط به منشا حیات دست پیدا کنند. بسیاری از آنها معتقدند ستاره های دنباله دار عامل انتقال آب، مولکول های ترکیبی و مواد آلی به زمین بوده و با بررسی بیشتر عناصر موجود در آنها می توان ضمن کشف مولکول های جدید و ناشناخته با ماهیت منظومه شمسی بیشتر آشنا شد.

قرار گرفتن در معرض گرما و تشعشعات خورشیدی باعث می شود توده های یخی و گازهای موجود درسطح این ستاره دنباله دار به صورت بخار و گرد و غبار از قشر داخلی و هسته آن جدا و به سوی اتمسفر پرتاب شود. این همان زمانی است که می تواند در کشف مولکولها آلی و مواد اورگانیک تاکنون شناخته نشده، موثر باشد.

به گفته سیلوین لودیوت، مسئول پروژه فضاپیمای روزتا در آژانس فضایی اروپا، نقطه اوج فعل و انفعالات در سطح ستاره دنباله دار اندکی پس از عبور از نقطه قرین خورشیدی صورت می گیرد. بر اساس این گزارش، فضا پیمای روزتا تاکنون بسیار خوب عمل کرده است. تصاویر ارسالی از این فضاپیما حاکی از وجود بخارو گرد و غبار و متصاعد شدن گازهای متنوع از سطح این ستاره است که نشان از فعالیت و زنده بودن آن دارد.

ژان ایو لوگال رئیس آژانس فضایی فرانسه با تاکید بر دریافت اطلاعات فوق العاده از طریق روزتا گفته است نتایج علمی و کشفیات مربوط به اطلاعات جمع آوری شده توسط کاوشگر فیله دستمایه مقالات علمی طی ده سال آینده خواهد بود.

داده های ارسالی از هم اکنون دستمایه تحقیقات گسترده در مورد ترکیبات شیمیایی و نیز عناصر تشکیل دهنده این ستاره دنباله دار شده است. برخی از متخصصین با استناد به اطلاعات ارسالی از دوربین کاوشگر فیله معتقدند ذرات تشکیل دهنده سطح این ستاره دنباله دار با توجه به تیره بودن و نیز منعکس کردن چهار تا پنج درصد از نور خورشید قطعا از ترکیبات اورگانیک تشکیل شده اند. برخی دیگر از کارشناسان نیز با مطالعه ترکیبات شیمیایی در این ستاره دنباله دار از وجود ترکیب هایی نزدیک به الکل، کربونیل، نیتریل و آمید ها در سطح آن خبر می دهند.

آژانس فضایی اروپا قرار است ساعت یک بعد از ظهر به وقت گرینویچ (پنج عصر به وقت تهران) نتایج اولین بررسی های خود از داده های ارسالی توسط فضاپیمای روزتا در ارتباط با این واقعه را به صورت مستقیم و از طریق برنامه گوگل هنگ آوتز اعلام کند.

شما هم می توانید پرسش های خود را در باره این رویداد روی حساب توییتری AskRosetta# با کارشناسان آژانس فضایی اروپا در میان بگذارید.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.