خبر فوری

سفارت آمریکا در کوبا بازگشایی شد

نظرها
سفارت آمریکا در کوبا بازگشایی شد
اندازه متن Aa Aa

بعد از ۵۴ سال، پرچم آمریکا در حیاط سفارت این کشور در هاوانا، پایتخت کوبا، به اهتزاز در آمد. مراسم بازگشایی سفارت روز جمعه با حضور جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا و هیأت های دیپلماتیک دو کشور برگزار شد. سه کهنه سرباز آمریکایی که در سال ۱۹۶۱ پرچم کشورشان در هاوانا را پایین آورده بودند، این بار در مراسم برافراشتن آن شرکت داشتند.

سفارت کوبا در واشنگتن نیز روز ۲۹ تیر ماه گذشته در واشنگتن بازگشایی شده بود.

آقای کری در این مراسم گفت: «اطمینان داریم که این زمان، زمان نزدیک تر شدن به یکدیگر است. ملت های ما از این به بعد دیگر با هم دشمن یا رقیب نیستند، بلکه همسایه اند. زمان آن رسیده است که پرچم هایمان را باز کنیم و آنها را به اهتزاز در آوریم تا دنیا بداند که ما خیر یکدیگر را می خواهیم.»

وی در مورد تحریم های آمریکا که از سال ۱۹۶۲ تا کنون علیه کوبا اعمال می شود گفت که لغو این تحریم ها منوط به تصمیم کنگره آمریکا خواهد بود.

پیش از سخنان آقای کری، ریچارد بلانکو، شاعر کوبایی – آمریکایی، یکی از اشعار خود را به مناسبت از سرگیری روابط دو کشور برای حضار قرائت کرد.

او شعر خود را با این جملات به پایان برد: «امروز دریا هم چنان در سخن است و به ما می گوید: پایان همه ترس ها و تردیدهای ما، نگریستن در آبی روشن افقی مشترک است، تا با هم نفس بکشیم و با هم درمان را بیابیم.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.