خبر فوری

اردوغان: ترکیه به سرعت به سوی انتخابات زودرس می رود

 نظرها
اردوغان: ترکیه به سرعت به سوی انتخابات زودرس می رود
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، از احتمال برگزاری انتخابات زودرس در این کشور سخن گفت. پس از آن که حزب حاکم ترکیه، عدالت و توسعه، نتوانست نظر رهبران احزاب دیگر را برای تشکیل ائتلاف جلب کند، اکنون روند تحولات سیاسی، این کشور را به سوی انتخابات زودرس سوق داده است. رئیس جمهوری ترکیه گفت که برای برون رفت از بن بست سیاسی حاضر «به طور قطع به اراده مردم رجوع خواهد شد.»

او که در برابر جمعی از مسئولان دولتی در کاخ ریاست جمهوری سخن می گفت، اضافه کرد: «کسانی که صحنه سیاست را به صحنه تئاتر دبستان تغییر داده اند، قادر به درک مشکلات مملکت نیستند که بخواهند برای آن راه حلی پیدا کنند. من نگران کشور و مردمم هستم. اگر ادعایی دارید، این موقعیت برای شما به وجود آمده تا آن را ثابت کنید. ما داریم به سرعت به سوی یک انتخابات زودرس می رویم.»

در نخستین واکنش به سخنان رئیس جمهوری ترکیه، حزب چپگرای جمهوری خواه خلق که مخالف اصلی حزب حاکم است، تشریک قدرت با حزب حاکم را منتفی دانست.

اگر حزب حاکم ترکیه نتواند تا روز یکشنبه با دیگر احزاب ائتلاف کند، دولت استعفا خواهد کرد و انتخابات زودرس در اواسط ماه نوامبر آینده برگزار خواهد شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.