وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

عملیات ارتش ترکیه علیه پ کا کا و شرایط بغرنج در شهر جزیره

 نظرها
عملیات ارتش ترکیه علیه پ کا کا و شرایط بغرنج در شهر جزیره
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ساکنان شهر کردنشین جزیره در جنوب شرق ترکیه از حکومت نظامی و خسارات زیادی که در طول هشت روز به این منطقه وارد شده، به تنگ آمده اند. در حالی که بیم قحطی و گرسنگی در این شهر می رود، گزارش های تأیید نشده ای نیز در مورد کشته شدن غیر نظامیان می رسد.

ارتش ترکیه از جمعه گذشته در این منطقه از جنوب کشور عملیات نظامی گسترده ای را علیه شبه نظامیان پ کا کا آغاز کرد.

یکی از ساکنان شهر جزیره می گوید: «ما ترسیده بودیم چون برق نداشتیم. از گرسنگی داشتیم می مردیم، زنده نبودیم. مگر ما چه کرده بودیم که سزایمان این شد؟ اردوغان، امیدوارم خدا سزایت را بدهد.»

حزب دموکراتیک خلق ها، نزدیک به کردهای ترکیه، هفته گذشته یک راهپیمایی آرام در شهر جزیره برگزار کرد، اما این راهپیمایی با برخورد خشن پلیس روبرو شد. مسئولان این حزب می گویند در طول هفته گذشته بیست غیر نظامی در این شهر کشته شده اند.

«نیز مویزنی یکس» کمیسر حقوق بشر اروپا شرایط این شهر را نگران کننده دانست. در عین حال بنا به تصمیم دادگاه قانون اساسی ترکیه، حکومت نظامی در شهر جزیره ادامه خواهد داشت.