خبر فوری

گفتگو با مسئول سیاستگذاری کمیته امداد برای آوارگان

 نظرها
گفتگو با مسئول سیاستگذاری کمیته امداد برای آوارگان
اندازه متن Aa Aa

چند کیلومتر دورتر از اردوگاه آوارگان در بروکسل، کمپ کمیته امداد بین المللی قراردارد. جیمز فرینی، گزارشگر یورونیوز با مدیر آن گفتگو کرده و نظر او را در مورد سهمیه اجباری اسکان آوارگان جویا شده است.

آقای سنج سری کان تان گفت: «ما بدون تردید از تعهد اتحادیه اروپا برای اسکان یکصد و بیست هزار آواره استقبال می کنیم. اما این باید در چهارچوب چهار میلیون آواره در خاور میانه و نیم میلیون در اروپا در نظر گرفته شود که چطور اتحادیه می خواهد به آنها بپردازد. سئوال این است که چطور می شود این طرح را اعمال کرد؟»

یورونیوز: چطور می توان به یک پناهجو که می خواهد به آلمان برود بگویید باید در لتونی بماند؟

سنج سری کان تان: اتحادیه اروپا این تعهد را سپرده و بنظر من نخستین اولویت این است که به آوارگان در مرزهای اتحادیه اروپا پناه داد. سپس باید با ملاحظات اخلاقی دید که پدر و مادرها از کودکانشان جدا نشوند، و سپس تقاضای آنهایی که خواهان اسکان در کشور بخصوصی هستند مد نظر قرار گیرد. اما مهم، تعهد اتحادیه برای اسکان یکصد و بیست هزار نفر است.

یورونیوز: چرا علیه این طرح مخالفت وجود دارد؟ چرا شب گذشته، چهار کشور به آن رای منفی دادند؟

سنج سری کان تان: برخی کشورها نگران هویت فرهنگی و امنیتشان هستند که قابل درک است. اما آمریکا نمونه خوبی است که سالیانه ۷۵ هزار نفر را به خاکش می پذیرد. این کشور نظام امنیتی دقیقی برای ارزیابی مهاجران دارد. اتحادیه اروپا هم می تواند به همین صورت اطمینان حاصل کند که هم آوارگان و هم اروپا در امنیت باشند. اروپا یک قاره است که تعداد عظیمی مهاجر در میان خود می پذیرد. در سال گذشته، یک میلیون و هفتصد هزار نفر به اتحادیه اروپا مهاجرت کردند. هویت اروپایی با این امر عوض نمی شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.