خبر فوری

چین و آمریکا؛ از توسعه روابط تا انتقاد از سیاست ها

 نظرها
چین و آمریکا؛ از توسعه روابط تا انتقاد از سیاست ها
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ضمن یادآوری همکاری کشورش با چین در زمینه های مختلف بین المللی از جمله پرونده هسته ای ایران، از برخی سیاست های دولت پکن از جمله در زمینه حقوق بشر انتقاد کرد. او در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای چینی خود شی جین پینگ که در واشنگتن به سر می برد، گفت:

«ما دو کشور بر هدف مشترک و توافق خود در زمینه تغییرات اقلیمی در چشم انداز نشست پاریس تأکید کردیم. دو قدرت اقتصادی اول جهان و بزرگترین مصرف کنندگان انرژی که سبب تولید بیشترین میزان کربن می شوند، در کنار هم هستند. بنابراین دلیلی ندارد که دیگر کشورها، پیشرفته یا در حال پیشرفت، این گونه همکاری نکنند.»

رئیس جمهوری چین در پاسخ به انتقاد اوباما در زمینه حقوق بشر گفت هر کشوری در جهان واقعیت های مربوط به خود را دارد.

حمله هکرهای چینی به وب سایت شرکت های بزرگ آمریکایی، موضوع امنیت سایبری، مبارزه با تروریسم، فساد و جرم و جنایت در جهان، کشاورزی و تولیدات مواد غذایی، بهداشت در آفریقا و تنش نظامی در منطقه دریای چین و اقیانوس آرام از دیگر موضوعات مطرح شده در سخنان سران دو کشور بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.