خبر فوری

اروپا، "سرزمین رویاهای" پناهجویان

 نظرها
اروپا، "سرزمین رویاهای" پناهجویان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اروپا نخستین مقصد پناهجویانی است که از جنگ خاورمیانه می گریزند. هزاران نفر از آنها تلاش می کنند تا از طریق مجارستان، کرواسی و صربستان خود را به اروپا برسانند.

امکان تحصیل، خدمات اجتماعی و سایر امکاناتی که اروپا بدون تبعیض برای همه شهروندان در نظر می گیرد از جمله دلایلی است که پناهجویان را به مهاجرت به این قاره تشویق می کند.

این پناهجویان به امید زندگی بهتر از جنگ و آشوب گریخته اند. عمران اختر، داوطلبی است که از پناهجویان به محض ورود به اروپا استقبال می کند. او می گوید: «من فقط تلاش می کنم به آنها اعتماد به نفس بدهم. ما به آنها می گوییم که در اروپا هستند، خطری تهدیدشان نمی کند و امنیت دارند و گذشته را فراموش کنند.»

با اینکه اغلب پناهجویان عرب زبان هستند اما تنها اندکی از آنها تمایل به مهاجرت به کشورهای عرب دارند. دلیل اصلی شاید تفاوت امکانات زندگی و آینده نامطئن در این کشورها، به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

علی اهل بغداد است و قصد دارد به سوئد مهاجرت کند. او ادعا می کند که تمام زندگی اش را در عراق از دست داده است. وی در پاسخ به این سوال که چرا به کویت که به عراق نزدیکتر است مهاجرت نکرده، می گوید: «آنها هیچ کمکی به ما نکردند. اما بجز چند کشور، اروپا درهای خود را بر روی ما گشود و به ما کمک کرد.»

خبرنگار یورونیوز می گوید: «برای پناهجویان اروپا سرزمین رویاهاست. آنها بر این باورند که آرزوهایشان در اینجا به حقیقت می پیوندد. با اینکه خیلی از آنها شرایط اروپا را به خوبی نمی دانند.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.