خبر فوری
This content is not available in your region

مفتی اعظم عربستان سعودی حادثۀ مکه را "خواست خدا" خواند

نظرها
مفتی اعظم عربستان سعودی حادثۀ مکه را "خواست خدا" خواند
اندازه متن Aa Aa

سه روز پس از وقوع حادثه مرگبار منا که منجر به مرگ دست کم ۷۱۷ نفر شد شیخ عبدالعزیز بن عبدالله آل شیخ، مفتی عربستان سعودی اعلام کرد مرگ زائران در مناسک رمی جمرات، خواست خدا بوده است. او همچنین تاکید کرد که ولیعهد و وزیر کشور عربستان سعودی، مسئولیتی در قبال این حادثه ندارد.

سراج الدین عبد الستار، یک زائر مصری می گوید: «من برای قربانیان دعا می کنم تا به شهدا بپیوندند و به خانواده هایشان تسلیت می گویم. می خواهم به خانواده هایشان بگویم آنها بیهوده نمرده اند، این خواست خدا بود.»

این سخنان درحالی مطرح می شود که کشور ایران، عملکرد عربستان سعودی و نحوه مدیریت مناسک حج توسط آنها را زیر سوال برده است.

در این حادثه که روز پنجشنبه دوم مهر روی داد ۱۳۳ زائر ایرانی نیز کشته، ۹۹ نفر مجروح و ۳۵۴ ایرانی ناپدید شدند. در میان ناپدیدشدگان نام غضنفر رکن آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان نیز دیده می شود.

در اعتراض به حادثه مکه روز جمعه در تهران، پایتخت ایران و بسیاری از شهرهای این کشور بسیاری از منتقدان به سوء مدیریت دولت عربستان سعودی به خیابانها آمدند.

سید ابراهیم رئیسی، دادستان کل ایران اعلام کرده است حادثه مکه را نباید تحت عنوان بی کفایتی و بی تدبیری مطرح کرد بلکه یک جنایت است زیرا آل سعود موظف به تامین امنیت جان زائران خانه خداست. او همچنین تاکید کرده که دادستانی کل کشور از دولت عربستان می خواهد مسببان اصلی این حادثه محاکمه شوند و اگر این قضیه رسیدگی نشود، ایران از طریق مجامع و دادگاه های بین المللی پرونده این حادثه را پیگیری خواهد کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.