خبر فوری

دادستان کل کشور خواستار محاکمه آل سعود در دادگاههای بین المللی شد

 نظرها
دادستان کل کشور خواستار محاکمه آل سعود در دادگاههای بین المللی شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سید ابراهیم رییسی، دادستان کل کشور ایران خواستار محاکمه مسببان حادثه کشته شدن حجاج در منا شد.

آل سعود نسبت به این قضیه باید پاسخگو باشد. حتما بدانند که ما محاکمه آل سعود را به خاطر جنایتی که نسبت به حجاج بیت الله الحرام شده از مجامع و دادگاههای بین المللی خواهیم خواست

وی گفت در غیر این صورت، ایران حادثه را از طریق دادگاههای بین المللی پیگری خواهد کرد.

دادستان کل کشور از کشته شدن حجاج با عنوان “جنایت رژیم آل سعود” نام برد و گفت که این حادثه «بار دیگر کارآمدی آل سعود را برای اداره حرمین شریفین زیر سئوال برد.» وی افزود: «به لحاظ حقوق بین الملل این قضیه کاملا قابل تعقیب و رسیدگی است و آل سعود نسبت به این قضیه باید پاسخگو باشد. حتما بدانند که ما محاکمه آل سعود را به خاطر جنایتی که نسبت به حجاج بیت الله الحرام شده از مجامع و دادگاههای بین المللی خواهیم خواست.»

همچنین یک هیات ایرانی به سرپرستی علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عربستان سفر خواهد کرد.

به گفته جمعیت هلال احمر ایران در این حادثه ۱۳۶ شهروند ایرانی کشته، صد و سه نفر زخمی و سیصد و بیست و پنج تن ناپدید شده اند. همچنین دو گروه از هلال احمر در حال شناسایی زایران ایرانی در بیمارستان های جده و طایف هستند.

بر اساس آمار رسمی دولت عربستان در این حادثه ۷۶۹ نفر کشته و نهصد و سی و چهار تن زخمی شده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.