خبر فوری
This content is not available in your region

هیتلر کمدین می شود

euronews_icons_loading
هیتلر کمدین می شود
اندازه متن Aa Aa

فیلم هجوآمیز «ببین کی برگشته» براساس یک رمان آلمانی پرفروش به همین نام، نوشته تیمور وِرمِس ساخته شده است. فیلم با قرار دادن هیتلر در موقعیتهای نمایشی در برابر آلمانی های معمولی، به شکلی شگفت انگیز تمایلاتِ تُندروانه برخی از آنها را در گفتگو با هیتلر قلّابی نشان می دهد.

دیوید وِندِت، کارگردان فیلم در مراسم افتتاحیه آن در برلین، درباره واکنش شهروندانِ آلمانی به هیتلر کمدین می گوید: «مواجه با گسترشِ راستگرایی افراطی وحشتناک بود. خیلی ها بودند که فارغ از منطقه و گروه خاصی، علیه خارجی ها بحث می کردند، علیه اسلام حرف می زدند، علیه دموکراسی صحبت می کردند. دیدن اینکه این طرز فکر چقدر گسترش پیدا کرده وحشتناک بود.»

الیویر مازوچی، بازیگر فیلم هم در این باره می گوید: « دیدن اینکه چه بسیارند افرادی که خودشان را در برابر این شخصیتِ هیتلر افشا می کنند ترسناک است. آنها فکر می کردند که این کاراکتر کسی است که می توانند واقعا با او صحبت کنند و هر چه می خواهند به او بگویند. افکارشان هم بسیار خطرناک است. تجربه این فیلم به من نشان داد که مردم طبقه متوسط دارند به سوی جناح راست کشیده می شوند. باید به این مسأله فکر کنیم و از خودمان بپرسیم چرا».

کارگردان که از فیلم “بُرات” و نیز نمایشنامه “خیزش ناگزیرِ آرتور اویی” نوشته برتولت برشت هم الهام گرفته، معتقد است که هیتلر بدون حضور آلمانی های معمولی هرگز نمی توانست به قدرت برسد، او می گوید هیتلر آلمانی ها را افسون نکرده بود، بلکه آنها او را انتخاب کرده بودند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.