وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

نوبل ادبیات برای نوشته هایی که "مظهر رنج و شجاعت روزگار" ماست

 نظرها
نوبل ادبیات برای نوشته هایی که "مظهر رنج و شجاعت روزگار" ماست
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۵ به پاس “نوشته های چند صدایی که مظهری از رنج و شجاعت روزگار ماست” به سوتلانا الکسیویچ، نویسنده اهل بلاروس تعلق گرفت.

او در طول چهل سال روح افراد را در دوران شوروی سابق و پس از آن مورد واکاوی قرار داد...وی توانست یک سبک جدید در ادبیات ابداع کند، چیزی فراتر از قالب روزنامه نگاری کلاسیک

این نویسنده و روزنامه نگار شصت و هفت ساله خالق آثاری از رنج مردم در جنگ افغانستان، فاجعه چرنوبیل و روایت هایی از آخرین حکومت های دیکتاتوری اروپاست.

دبیر دایمی آکادمی سوئد درباره خانم الکسیویچ می گوید: «کارهایی که او انجام داده یک موفقیت فوق العاده است. او در طول چهل سال روح افراد را در دوران شوروی سابق و پس از آن مورد واکاوی قرار داد. شاید همین کافی باشد اما وی توانست یک سبک جدید در ادبیات ابداع کند، چیزی فراتر از قالب روزنامه نگاری کلاسیک.»

خانم الکسیویچ نیز در مورد جایزه نوبل ادبیات گفت: «این تنها یک جایزه برای من نیست بلکه جایزه ای برای فرهنگ و کشور کوچک ماست. کشوری که در طول تاریخ و حتی امروز همواره از هر سو تحت فشار بوده است.»

از معروف ترین آثار خانم الکسیویچ می توان به «چرنوبیل، روزشمار جهان پس از آخرالزمان» اشاره کرد. وی در این کتاب روایت های متعددی را از حادثه نیروگاه اتمی چرنوبیل را به رشته تحریر در آورده است.