خبر فوری

سوتلانا آلکسیویچ برنده جایزه ادبی نوبل ۲۰۱۵ شد

 نظرها
سوتلانا آلکسیویچ برنده جایزه ادبی نوبل ۲۰۱۵ شد
اندازه متن Aa Aa

«جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۵ متعلق است به نویسنده اهل روسیه سفید، سوتلانا آلکسیویچ، برای نوشته های چند صدایی اش که یادمانی از رنج و شجاعت در این زمانه است.» با اعلام آکادمی نوبل سوئد در روز پنج شنبه، مهم ترین جایزه ادبی جهان به خانم آلکسیویچ، نویسنده و روزنامه نگار ۶۷ ساله اهل روسیه سفید رسید.

معروف ترین اثر آلکسیویچ «دعا» یا «چرنوبیل، روزنگاری جهان پس از آخرالزمان» نام دارد که رمانی در ژانر چندصدایی یا پولی فونیک با روایت های متعدد در مورد حادثه نیروگاه اتمی چرنوبیل است. این کتاب در سال ۱۹۹۷ نوشته شده، اما هرگز در روسیه سفید اجازه انتشار نیافته است.

از آثار دیگر آلکسیویچ می توان به کتاب «جنگ روی زنانه ندارد» اشاره کرد که آن را در سال ۱۹۸۵ نوشته است.

تا پیش از اعلام برنده جایزه ادبی نوبل ۲۰۱۵ از نویسندگان دیگری همچون هاروکی موراکامی ژاپنی، جویس کارول اوتس و فیلیپ راث آمریکایی، انگوگی واتینگو کنیایی و آدونیس، شاعر سوری به عنوان برندگان احتمالی این جایزه نام برده می شد. اما آلکسیویچ در صدر سیاهه گمانه زنی ها جای داشت.

از آغاز تاریخ جایزه ادبی نوبل، این چهاردهمین بار است که جایزه به یک زن تعلق می گیرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.