خبر فوری
This content is not available in your region

کنفرانس بالکان؛ همکاری های رسمی میان اتحادیه اروپا و کشورهای درگیر بحران پناهجویان

نظرها
euronews_icons_loading
کنفرانس بالکان؛ همکاری های رسمی میان اتحادیه اروپا و کشورهای درگیر بحران پناهجویان
اندازه متن Aa Aa

کنفرانس مقامات ارشد اتحادیه اروپا درارتباط با مهاجرت از بالکان روز پنج شنبه در لوکزامبورگ با وعده همکاری های رسمی میان لبنان، ترکیه و اردن به کار خود پایان داد. در این کنفرانس اتحادیه اروپا وعده داد که کمک های مالی به کشورهای منطقه بالکان و برای مقابله با بحران مهاجرت ارائه کند.

فدریکو موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید: «به نظر من پیامی که امشب ما از کشورهای بالکان دریافت کردیم چه آنهایی که عضو اتحادیه اروپا هستند و چه آنها که عضو نیستند، اراده برای همکارهای بهتر است. و بدیهی است که این پیامی است که اتحادیه اروپا هم آنرا بشدت تشویق و هم از آن بسیار استقبال می کند.»

بحران مهاجرت به اروپا در ماههای گذشته باعث ایجاد تنش های منطقه ای بین برخی کشورهای اتحادیه اروپا شده است. وزیر خارجه مجارستان اخیرا اعلام کرده است که جمهوری چک، اسلواکی و لهستان پذیرفته اند که افسران پلیس را برای کمک به مجارستان برای گشت زنی در مرز مجارستان و کرواسی بفرستند.

وسنا پوسیچ وزیر خارجه کرواسی در واکنش به این اقدام مجارستان گفت: «اگر از من در این باره بپرسید، به نظر من این ایده، وحشتناک است. به نظر من ما باید با یکدیگر کار کنیم، همانطور که پیش از این با هم کار کرده ایم. با هم همکاری کنیم و سعی کنیم مشکل را بطور مشترک حل کنیم. زیرا مشکل ما مشترک است و نمی توانیم از آن فرار کنیم.»

توافقنامه رسمی برای کمک به لبنان، اردن و ترکیه که در آن اکثر پناهجویان سوری حضور دارند در این کنفرانس مورد امضا قرار گرفت.

ژیرو شندور خبرنگار یورونیوز از لوکزامبورگ گزارش می دهد: «این کنفرانس از سوی اتحادیه اروپا بعنوان کنفرانسی سطح بالا توصیف شده است اما ترکیه تنها معاون وزیر خارجه اش را به این کنفرانس فرستاد و اردن و لبنان با فرستادن سفرای خود حتی در سطح پایین تری مشارکت کردند. از نظر اتحادیه اروپا این سه کشور کلیدی، بیشتر بار و بزرگترین وظیفه را در ارتباط با بحران مهاجرت بر عهده گرفته اند.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.