خبر فوری
This content is not available in your region

کمک به دامپروران برای مدیریت علوفه با فناوری حسگر بصری

کمک به دامپروران برای مدیریت علوفه با فناوری حسگر بصری
اندازه متن Aa Aa

یک فناوری حسگر جدید که در استرالیا ابداع شده، ممکن است شیوه ای را که دامپروران مراتع خود ارزیابی می کنند، متحول کند.

این حسگر بصری علوفه به دامپروران اجازه می دهد دریابند چه میزان علوفه برای گاو و گوسفندهایشان موجود است و به این ترتیب می توانند میزان علوفه موجودی خود را بهتر مدیریت کنند.

در حال حاضر خود دامپروان تعداد دامهایی را که می توانند به چریدن در چراگاه بپردازند، تخمین می زنند، اما بزودی حسگرهایی دستی و دیداری می توانند به کشاورزان در این امر کمک کنند.

ویل گرین، یک دامپرور می گوید: «در حال حاضر ما در فضای باز و با چشم برآورد می کنیم که میزان علوفه در زمین چه مقدار است تا دریابیم آیا برای تمام حیوانتمان تا بهار علوفه کافی وجود دارد یا خیر!»

ریچارد جانستون، دامپرور می گوید: «این تخمین فقط در حد حدس و گمان خودم قابل اتکاست. به نظرم مشکل در اینجاست که خود من برآورد می کنم.»

دستگاه جدید از حسگرهای منعکس کننده نور استفاده می کند تا میزان رنگ علوفه، پوشش آن و یا زیست توده را اندازه بگیرد.

این داده ها سپس به ارقام اندازه گیری ساده تبدیل می شود تا به دامپرور میزان سلامت علوفه را اطلاع دهد.

متیو مک دانا، از سازمان گوشت و دام استرالیا می گوید: «این حسگر بصری علوفه به دامپروران اجازه می دهد دریابند چه میزان علوفه برای گاو و گوسفندهایشان موجود است و به این ترتیب می توانند میزان علوفه موجودی خود را بهتر مدیریت کنند.»

او می افزاید: «می دانیم که اکنون تنها به دلیل مصرف نشدن تمام علوفه ای که اینجاست، در هر هکتار ما ۵۰ دلار استرالیا از دست می دهیم. این رقم معادل ۵۰ هزار دلار استرالیا اضافه تولید و سودآوری خواهد بود که دامپرور در هزار هکتار صرفه جویی خواهد کرد.»

این فناوری در عرض چند سال آینده و تا سال ۲۰۱۸ در پنج مرکز تحقیق در سراسر استرالیا آزمایش خواهد شد و پس از آن ممکن است به بازار عرضه شود. این فناوری علاقه زیادی را نزد دامپروران بر انگیخته است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.