خبر فوری

حزب سوسیال دموکرات بازهم ادارۀ وین را در اختیار گرفت

 نظرها
حزب سوسیال دموکرات بازهم ادارۀ وین را در اختیار گرفت
اندازه متن Aa Aa

حزب راست افراطی اتریش در انتخابات شهرداری و استانداری وین به ۳۱ درصد از آرا دست یافت. آرای روز یکشنبۀ این حزب نسبت به انتخابات دورۀ پیش پنج درصد افزایش نشان می دهد. علیرغم این افزایش آرا، این حزب راست گرا نتوانست بر رقیب خود حزب سوسیالیست دموکرات فائق آید.

هاینس کریستیان اشتراخه، رهبر حزب آزادی اتریش در واکنش به این نتیجه می گوید: «امروز شهردار وین همراه با سبزها و حزب مردم از بازندگان بودند. این آقایان بعد به طور معمول به کار بازخواهند گشت. آنها واقعا آرای دموکراتیک را جدی نمی گیرند و این نشان می دهد که اگر به همین منوال ادامه بدهند به زودی شکست خواهند خورد.»

سوسیالیست دموکرات ها در این انتخابات به رهبری میخاییل هویپل ۳۹ درصد از آرا را کسب کرده اند اما نسبت به دورۀ پیش بیش از ۵ درصد از رای دهندگان خود را از دست داده اند. این میزان آرای به دست آمده، به سوسیال دموکرات ها امکان ائتلاف با احزاب چپ گرا از جمله سبزها را برای ادارۀ شهر وین می دهد. حزب سبزهای اتریش در این انتخابات، ۱۱.۷ درصد از آرا را کسب کرده است.

حزب سوسیال دموکرات اتریش بیش از نیم قرن است که ادارۀ پایتخت را در اختیار دارد و میخاییل هویپل در راس این حزب از ۲۱ سال پیش شهردار وین است.

افزایش بی شمار پناهجویان در اتریش و بالا رفتن بیکاری در این کشور، از دلایل بیشتر شدن محبوبیت احزاب راست افراطی در اتریش عنوان می شود.

انتخابات شهرداری و استانداری وین هر پنج سال یکبار برگزار می شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.