وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

نقش پهپاد در جنگ، مفید یا بی اثر و خطرناک؟

 نظرها
نقش پهپاد در جنگ، مفید یا بی اثر و خطرناک؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نقش پهپاد در جنگ های امروزی، داغ ترین موضع بحث قرن بیست و یکم است. پهپادها کارایی بیشتری دارند و بی خطرند اما چه ریسکی بدنبال دارند؟

پهپادها نقش موفقی در کشتن چهره های کلیدی گروههای افراطی که افراد غیرنظامی در اروپا و آمریکا را هدف ترور قرار داده بودند، داشته اند ولی در عین حال تلفات جانبی به بار آورده و باعث کشته و زخمی شدن افراد بیگناه شده اند. به همین دلیل برخی استفاده از آنها را مثل اعدام های بی رویه، مخالف قوانین بین المللی می دانند.

گروهی نیز پهپادها را کم اثرتر از سلاح های متعارف دانسته و می گویند کشورهایی که از هواپیما و نیروی زمینی استفاده می کنند مؤثرترند.

مهمانان برنامه بیست و پنج ثانیه، الن دو نف، پژوهشگر مؤسسه عالی سلطنتی در امور دفاعی، اندرو استرولن سخنگوی سازمان دیده بان حقوق بشر در اروپا و رولاند فرودنشتاین، رئیس پارلمانی و مدیر تحقیقات Martens Centre در مطالعات اروپایی نظرات خود را در این خصوص مطرح می کنند.