خبر فوری

دادگاه مارین لوپن به اتهام اظهارات نژادپرستانه برگزار شد

 نظرها
دادگاه مارین لوپن به اتهام اظهارات نژادپرستانه برگزار شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نخستین جلسه دادگاه مارین لوپن، رهبر حزب راست گرای جبهه ملی فرانسه به اتهام اظهارات نژادپرستانه روز سه شنبه برگزار شد.

در صورتی که خانم لوپن گناهکار شناخته شود، به تحمل مجازات یکسال زندان و پرداخت ۴۵ هزار یورو جریمه محکوم خواهد شد.

بنا به درخواست قضات پرونده، خانم لوپن احتمالا از اتهام مقایسه مسلمانان نمازگزار در خیابان با اشغالگران نازی تبرئه خواهد شد.

به گفته برنارد ریناود، دادستان این پرونده، اظهارات رهبر جبهه ملی ممکن است حیرت انگیز به نظر برسد اما با توجه به آزادی بیان، اظهار نظر اوست.

دادگاه لیون حکم خانم لوپن را پانزدهم دسامبر صادر خواهد کرد.

مارین لوپن در دسامبر سال ۲۰۱۰ در تجمعی در لیون به طرفدارانش گفته بود که نماز خواندن مسلمانان در خیابان ها مانند اشغال فرانسه توسط نازی ها است.

او در دفاع از اظهاراتش بار دیگر تاکید کرد که: «نماز خواندن در خیابان غیرقانونی است. چون شیوه ای برای تصرف یک سرزمین و تحمیل قانون مذهبی است که با قانون جمهوری و قانون لائیسیته منافات دارد.»

اما سابرینا گلدمن، وکیل اتحادیه بین المللی مبارزه با نژادپرستی نظر متفاوتی دارد. او با انتقاد از این اظهار نظر گفت: «وقتی مارین لوپن نمازخواندن در خیابان را با اشغالگری آلمان مقایسه می کند به نفرت پراکنی دست می زند. با چنین روش هایی در جبهه ملی او همه مسلمانان را به انتقام جویی سوق می دهد و ادغام مسلمان در جامعه فرانسه را با مشکل روبرو می کند.»

اولیویه پگی، خبرنگار یورونیوز در لیون گزارش می دهد: «مارین لوپن شش هفته مانده به انتخابات محلی در اظهاراتش بطور مختصر و مفید دیدگاهش را مطرح کرده و توانسته جایگاه مهمی را در رسانه های این کشور بدست آورد. نظرسنجی ها نیز حکایت از آن دارد که فضا به نفع اوست.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.