خبر فوری

مسائل اقتصادی، محور گفتگوهای رهبران بریتانیا و چین

 نظرها
مسائل اقتصادی، محور گفتگوهای رهبران بریتانیا و چین
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روز چهارشنبه، دیوید کامرون، در اقامتگاه نخست وزیری بریتانیا میزبان شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین بود.

پیش بینی می شود که دو کشور قرارداد ساخت نیروگاه هسته ای در بریتانیا را امضا کنند. چین تعهد می کند که حدود سی درصد هزینه ها را به عهده بگیرد. یک شرکت انرژی فرانسوی وظیفه ساخت نیروگاه را که ده سال دیگر افتتاح می شود به عهده دارد.

در این دیدار چهار روزه، رهبران دو کشور قراردادهایی به ارزش مجموعا ۴۱ میلیارد یورو امضا خواهند کرد.

آقای کامرون در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره موضوع حقوق بشر در چین گفت: «من کاملا با این موضوع که در این سوال مطرح شد مخالفم که در تعامل با چین یا باید موضوع حقوق بشر را مد نظر داشت، یا روابط خوب اقتصادی و سرمایه گذاری را. پس از پنج سال نخست وزیری، می توانم بگویم که می توان هر دوی اینها را با هم در نظر گرفت. تاکید می کنم که باید اینگونه بود.»

رهبر چین و همسرش همچنین با ملکه بریتانیا و نوه او، شاهزاده ویلیام دیدار کردند.

هنگام دیدار رهبران چین و بریتانیا، گروهی از حامیان ارتقای روابط دو کشور همزمان با مخالفان دولت چین در مقابل اقامتگاه نخست وزیر بریتانیا تجمع کردند. معترضان حاضر در این تجمع دولت بریتانیا را متهم می کنند که به دلیل منافع اقتصادی، در مسائل حقوق بشری مرتبط با تبت سکوت کرده است.

دیدار سه سال قبل نخست وزیر بریتانیا با دالایی لاما، رهبر دینی بوداییان تبت، خشم مقامهای چین را به همراه داشت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.