خبر فوری

همه پرسی قانون اساسی در جمهوری کنگو برگزار شد

 نظرها
همه پرسی قانون اساسی در جمهوری کنگو برگزار شد
اندازه متن Aa Aa

دُنی ساسو انگسو، رئیس جمهوری ۷۱ ساله کنگو روز یکشنبه همپای مردم کشورش در همه پرسی تغییر قانون اساسی شرکت کرد. او که از سال ۱۹۷۹ تا کنون جمعا بیش از سی سال رئیس جمهوری این کشور آفریقایی بوده، قصد دارد تا با تغییر قانون اساسی برای سومین بار پی در پی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شرکت کند. مطابق قانون اساسی کنونی کنگو، بیش از دو دوره ریاست جمهوری پی در پی و نامزدی افراد بالای هفتاد سال برای این پست ممنوع است.

یک شهروند برازاویل، پایتخت جمهوری کنگو می گوید: «همه چیز بهتر می شود. حالا اگر کسی نخواست رأی بدهد، ندهد. آنهایی که باید برای رأی دادن بیایند، می آیند.»

دیگری می گوید: «رأی دادن یک وظیفه مدنی است، اما آنچه در اینجا دارد اتفاق می افتد این است که شما حتا اگر میلیون ها پول هم به این مردم بدهید، به برگه های رأی دست نمی زنند.»

رهبران اپوزیسیون کنگو مردم را به نافرمانی مدنی و تحریم همه پرسی یکشنبه دعوت کرده بودند. قرار است نتایج اولیه همه پرسی روز دوشنبه اعلام شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.