خبر فوری
This content is not available in your region

دولت چین در حال بررسی تغییر قانون تک فرزندی

نظرها
دولت چین در حال بررسی تغییر قانون تک فرزندی
اندازه متن Aa Aa

پس از حدود ۳۵ سال برقراری قانون تک فرزندی در چین، این قانون ممکن است بزودی تغییر پیدا کند.

انتظار می رود که دولت در تازه ترین برنامه پنج ساله اداره کشور، این قانون را کمی آسانتر کند. هنوز جزییات تغییرات مشخص نشده است، اما دولت چین نگران سالخورده شدن جمعیت و در نتیجه از دست دادن نیروی کار جوان است.

از هر ده شهروند چینی یک نفر بالای ۶۵ سال سن دارد. تخمین زده می شود که تا سال ۲۰۵۰ میلادی از هر سه چینی، یک نفر بالای ۶۵ سال سن داشته باشند.

وانگ جون، یک استاد دانشگاه از چین می گوید: «کارگران مهاجر و افراد دیگر در جمعیت کارگری چین به سمت سالخوردگی پیش می روند. این مساله ممکن است سرزندگی اقتصادی جامعه ما را تهدید کند. شاید این وضعیت با تغییر سیاستهای جمعیتی بهبود پیدا کند.»

حدود دو سال قبل دولت چین قانون تک فرزندی را کمی آسانتر کرد و به زوجهایی که یکی از آنها تک فرزند بود، اجازه داد صاحب فرزند دوم شوند.

بسیاری از خانواده های چینی به دلیل مشکلات اقتصادی تمایلی به داشتن فرزند دوم ندارند. دولت چین تخمین زده بود که با آسان شدن قانون تک فرزندی، سال گذشته دو میلیون نوزاد بیشتر متولد شود، در حالی که این رقم از پانصد هزار نفر تجاوز نکرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.