خبر فوری

آغاز هفتمین دوره نشست جهانی نوآوری برای آموزش در دوحه

نظرها
آغاز هفتمین دوره نشست جهانی نوآوری برای آموزش در دوحه
اندازه متن Aa Aa

هفتمین دوره نشست جهانی نوآوری برای آموزش بنیاد وایز در دوحه کار خود را آغاز کرده است. مهمان ویژه نشست امسال میشل اوباماست. شیخه موزا بنت ناصر، رئیس بنیاد آموزش و علوم و توسعه در قطر، و رییس کارزار موسوم به آموزش بالاتر از هر چیز از بانوی اول ایالات متحده استقبال کرد.

خانم اوباما در این برنامه با تاکید بر اهمیت بهبود وضعیت تحصیل و آموزش دختران در جهان گفت که مایل است با شیخه موزه بنت ناصر و کارزار “آموزش بالاتر از هرچیز” برای کمک به آموزش کودکان و بویژه دختران جوان همکاری کند.

یکی دیگر از زنان خبرساز که در نشست امسال حضور دارد، دکتر سکینه یعقوبی، برنده جایزه ۵۰۰ هزار دلاری بنیاد وایز است. این زن افغان با تاسیس موسسه آموزشی افغان گامهای مهم و موثری برای کمک به تحصیل زنان برداشته است. وی ضمن تشکر از این قدرشناسی گفت: «این جایزه به من فرصت می دهد آدمهای بیشتری را آموزش دهم.»

لیما گبوی، برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۱ از فعالان حقوق زنان در آفریقا هم در نشست دوحه حضور دارد. وی درباره اینکه جایزه امسال بنیاد وایز به خانم یعقوبی تعلق گرفته گفت: «از شنیدن خبر برنده شدن سکینه خیلی خوشحال شدم. از خوشحالی گریه ام گرفته بود. سکینه را سالهاست که می شناسم و از تلاشهایی که برای تامین منابع مالی موسسه آموزشی ش انجام داد، خبر دارم. می دانم که نسبت به مردم افغانستان و آموزش آنها احساس مسئولیت می کند. وقتی با خبر شدم که جایزه امسال به سکینه اهدا شده است، همان حسی را داشتم که خودم هنگام دریافت جایزه نوبل داشتم.»

آندرآ بورینگ خبرنگار یورونیوز از دوحه می گوید: « “اهداف توسعه پایدار سازمان ملل“، و برنامه “آموزش و اقتصاد” امسال یکی از موضوعات نشست جهانی نوآوری در آموزش است. اینکه چگونه می توان شکاف میان آموزش و اشتغال را پر کرد و شرکتهای تجاری در این زمینه چه کارهای می توانند انجام دهند. کارشناسان در نشست امسال به این پرسشها پاسخ می دهند.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.