خبر فوری

هزاران رومانیایی در خیابان های بخارست: فساد دولتی برچیده شود

 نظرها
هزاران رومانیایی در خیابان های بخارست: فساد دولتی برچیده شود
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رومانیایی ها در سومین شب متوالی، پنجشنبه نیز به تظاهرات هزاران نفری خود علیه دولت ادامه دادند. خواست آنان برچیده شدن فساد دولتی است.

استعفای ویکتور پونتا، نخست وزیر رومانی و انتصاب سارین کامپیانو، وزیر آموزش به عنوان نخست وزیر موقت از سوی کلاوس یوهانیس، رئیس جمهوری هم مانع تظاهرات رومانیایی ها نشده است.

یکی از تظاهرات کنندگان می گوید:«شاید انتخابات زودهنگام در پیش رو خواهیم داشت. باید در نامزدها دقیق شد و به بچه ها گفت از چه کاندیداهایی حمایت می کنیم تا در رای دهی و اعتماد به نمایندگان دقت شود.»

تظاهرات کنندگان پرچم های سوراخ شده رومانی را در دست دارند، پرچم هایی سوراخ سوراخ شده ای که ۲۵ سال پیش به نماد مخالفت با رژیم کمونیستی و دیکتاتوری نیکلای چائوشسکو بدل شده بود.

سارین کامپیانو، نخست وزیر موقت رومانی گفت:«با رهبران تمامی احزاب گفتگو کرده ام و امیدوارم تا در ماموریتی که بر عهده من گذاشته شده است از حمایت آنها برخوردار باشم، ماموریتی که از دید خودم دشوار است. رومانی باید داشته باشد و ثبات دارد.»

کلاوس یوهانیس، رئیس جمهوری رومانی از سازمان های غیردولتی و تظاهرات کنندگان خواسته است تا فهرستی از اسامی نمایندگانشان را برای گفتگو و مشورت با او در روز جمعه، اعلام کنند.

آنچه جرقه اعتراضات گسترده در رومانی را زد حادثه دلخراش آتش سوزی نیمه شب جمعه در کلوپ شبانۀ «کالکتیو» در بخارست، پایتخت بود که جان ۳۲ نفر اغلب جوان را که در حال جشن و شادی بودند، گرفت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.