خبر فوری

نشست تاریخی عالی ترین مقامات چین و تایوان

 نظرها
نشست تاریخی عالی ترین مقامات چین و تایوان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نشست تاریخی رییسان جمهوری خلق چین و تایوان روز شنبه در سنگاپور آغاز شد.

این برای نخستین بار در شصت و شش سال گذشته است که دیداری در این سطح میان دو طرف انجام می شود. رییس جمهوری تایوان در این دیدار با اشاره به مشترکات تاریخی و فرهنگی خواستار احترام متقابل شد. رییس جمهوری خلق چین نیز تاکید کرد که دو طرف از یک “خانواده هستیم”.

در پی جنگ داخلی سال ۱۹۴۹، تایوان از سرزمین اصلی چین جدا شد و از آن پس دو طرف روابط بسیار سرد و پرتنشی را تجربه کردند. به ویژه آنکه این جدایی موجب دوری اعضای صدها خانواده شد. به همین دلیل نزدیکی چین و تایوان نه تنها به لحاظ سیاسی اهمیت دارد بلکه خانواده های زیادی با علاقه این اتفاق تاریخی را دنبال می کنند. در مقابل اما گروهی این دیدار را مقدمه نفوذ چین در تایوان می دانند و در اعتراض به آن در سنگاپور دست به تظاهرات زدند.

یکی از منتقدان می گوید: «منتظریم که رییس جمهور پاسخمان را بدهد. حدود نیمه شب به تایوان باز خواهیم گشت بنابراین تا آن موقع اینجا خواهیم ماند. اگر لازم باشد تظاهرات بزرگتری هم ترتیب می دهیم، چون این موضوع بسیار مهمی برای مردم تایوان است. نمی توانیم اجازه دهیم حاکمیت مان مورد سوء استفاده قرار گیرد.»

همزمان شمار دیگری از مخالفان که تعدادشان از دویست نفر تجاوز نمی کرد در اعتراض به این دیدار در مقابل پارلمان تایوان تظاهرات کردند.

به دلیل ادعای ارضی چین، تایوان همچنان عضو سازمان ملل متحد نیست و تا کنون تنها بیست و دو کشور عمدتا آفریقایی و آمریکای مرکزی و لاتین آنرا به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.