خبر فوری

گروه بیست خواستار مبارزه جدی با تروریسم شد٬ داعش کشورهای اروپایی را تهدید کرد

 نظرها
گروه بیست خواستار مبارزه جدی با تروریسم شد٬ داعش کشورهای اروپایی را تهدید کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نشست گروه بیست روز دوشنبه درحالی پایان یافت که قدرتهای بزرگ اقتصادی یکبار دیگر بر ضرورت مقابله با حمایت های مالی از تروریسم تاکید کردند.

با گذشت سه روز از حوادث جمعه سیاه ‍پاریس گرچه حملات هوایی به مواضع گروه دولت اسلامی (داعش) در سوریه و عراق شدت یافته اما در این نشست هیچ یک از اعضا از ضرورت مبارزه با داعش از طریق زمین سخن نگفتند.

باراک اوباما٬ رئیس جمهوری آمریکا مخالفت خود را با اعزام نیروهای نظامی کشورش برای مبارزه زمینی با داعش اعلام کرد و گفت: «داعش شر مجسم است. عده ای می گویند که ما باید تعداد زیادی از نیروهای نظامی آمریکایی را روی زمین پیاده کنیم. این نه نظر من٬ بلکه نظر مشاوران نظامی است و احتمالا اشتباه.»

رهبران قدرتهای اقتصادی جهان از سازمان جهانی مبارزه با پولشویی خواستند تا ضمن ارايه گزارشی از ‍پیشرفت روند قطع حمایت های مالی از تروریسم٬ تدابیر لازم از جمله راهکارهای قانونی را در این زمینه معرفی کند.

ولادیمیر پوتین٬ رئیس جمهوری روسیه با تاکید بر ضرورت قطع حمایت های مالی تروریسم گفت: «شریان های مالی فعالیت تروریستها باید قطع شود. اطلاعات من حاکی از آن است که داعش توسط افرادی در کشورهای مختلف حمایت مالی می شود. چهل کشور از جمله برخی کشورهای عضو گروه بیست از داعش حمایت مالی می کنند.»

تقویت همکاری میان اعضا در زمینه مبادله اطلاعات عملیاتی٬ مسدود کردن دارایی های تروریستها٬ تقویت کنترل مرزها و امنیت حمل و نقل هوایی از موضوعات مورد تاکید در نشست گروه بیست بود.

در حالیکه رهبران گروه بیست خواستار شدت یافتن مقابله با تروریسم و از میان برداشتن داعش شده اند٬ این گروه روز دوشنبه با انتشار ویدئوی جدیدی در شبکه های مجازی٬ کشورهایی را که در حملات هوایی به مواضع این گروه شرکت دارند تهدید کرده است. در این ویدئو یکی از نیروهای داعش می گوید:« این کشورها به سرنوشت فرانسه دچار خواهند شد.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.