خبر فوری

قاچاق اسلحه به داخل مرزهای شنگن و اقدامات اتحادیه اروپا

 نظرها
قاچاق اسلحه به داخل مرزهای شنگن و اقدامات اتحادیه اروپا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در پی حملات پاریس، کمیسیون اتحادیه اروپا مجموعه اقداماتی را به تصویب رسانده است که دسترسی به سلاح گرم در اتحادیه اروپا را سخت تر و پیگرد قانونی کسانی که مالک سلاح گرم هستند را آسانتر خواهد کرد. این قانون حاوی تمهیداتی است تا استفاده از سلاح گرم کاهش یابد.

از سوی دیگر نیلز دوکه پژوهشگر موسسه صلح فلامان در بلژیک می گوید که بیشتر سلاح ها مانند کلاشنیکف از منطقه بالکان قاچاق می شوند. او افزوده است: «از پایان جنگ یوگسلاوی، مقدار زیادی اسلحه در دست شهروندان باقی مانده است. کسانی که با مشکلات مالی مواجه می شوند بعضی اوقات اقدام به فروش سلاحی که در مالکیت دارند با قیمت هایی حدود ۵۰۰ یورو می کنند و این اسلحه ها در مقادیر بسیار کم به منطقه شنگن قاچاق می شود و عبور دادن این سلاح ها از مرز بسیار آسان است و بعد، از دست یک باند جنایتکار در یک کشور به دست باندهای دیگر در کشورهای دیگر می رسد.»

از سوی دیگر دیمیتریس اوراموپولوس کمیسیر اتحادیه اروپا در امور مهاجرت در پاسخ به تقاضای فرانسه برای کنترل بیشتر مرزها از سوی اعضای اتحادیه اروپا، می گوید که این کشورهای عضو هستند که باید در این باره تصمیم بگیرند. او افزوده است: «ما قصد نداریم درباره آینده قرار داد شنگن گفتگو کنیم. در وضعیت کنونی این فرانسه است که باید تصمیم بگیرد که آیا در شرایط فعلی مرزهای خارجی اش به حفاظت بیشتری نیاز دارد یا خیر.»

کمیسر اتحادیه اروپا همچنین تاکید کرد که فرایند تصویب سامانه ثبت اطلاعات مسافران سرعت بیشتری خواهد گرفت تا این طرح تا پایان سال آماده شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.