وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

کشورهای بالکان: پناهجوی اقتصادی نمی پذیریم

 نظرها
کشورهای بالکان: پناهجوی اقتصادی نمی پذیریم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

صدها تن از پناهجویانی که تلاش می کردند از طریق یونان خود را به مقدونیه برسانند پشت مرزهای بسته این کشور ماندند.

به گفته کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان کشورهای بالکان از این پس تنها پناهجویانی را می پذیرند که خطر جنگ آنها را تهدید می کند. به این ترتیب فقط اتباع سوری، عراقی و افغان می توانند وارد این کشورها شوند و از ورود سایر پناهجویان آفریقایی و آسیایی، که به آنها پناهجویان اقتصادی نیز گفته می شود جلوگیری خواهد شد.

یکی از مقامات سازمان ملل می گوید: «من در مرز یونان هستم و شرایط اینجا نسبتا آرام است. حدود ۱۵۰۰ نفر در انتظار این هستند که ببینند در ساعت های آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.»

همزمان اسلوونی نیز روز پنجشنبه قصد داشت ۱۶۲ پناهجوی آفریقایی و آسیایی را با قطار به کرواسی بازگرداند، اما مقامات این کشور از پذیرفتن این گروه خودداری کردند. مقامات اسلونی می گویند به همسایگان خود اطلاع داده اند که دیگر پناهجویان اقتصادی نمی توانند از این کشور عبور کنند. وزیر کشور کرواسی در این باره می گوید: «ما از اسلوونی تقاضایی دریافت کردیم مبنی برا اینکه گروهی از پناهجویان پذیرفته نمی شوند. این پناهجویان اتباع مراکش، بنگلادش، سری لانکا، الجزایر، لیبریا، سودان، کنگو و پاکستان هستند.»

پناهجویان تلاش می کنند ابتدا از ترکیه به یونان بروند و سپس با گذر از مقدونیه، صربستان، کرواسی و اسلوونی خود را به اتریش و آلمان برسانند.