وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

کمک خلبان نجات یافته روس: ترکیه هشداری به سوخو نداده بود

 نظرها
کمک خلبان نجات یافته روس: ترکیه هشداری به سوخو نداده بود
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ماجرای حمله ترکیه به جنگنده روسی ابهامات تازه ای یافت. ترکیه می گوید در طول پنج دقیقه ده بار به سوخو روسیه اخطار داده تا وارد حریم هوایی این کشور نشود. سامانه دیدبانی ارتش آمریکا نیز اخطار ترکیه را تأیید کرده است.اما کنستانتین موراهتین، کمک خلبان نجات یافته روس در ویدئویی که گفته می شود در پایگاه هوایی حمیمیم سوریه ضبط شده، گفت که اخطاری در کار نبوده است: «هیچ هشداری در کار نبود، نه علامت دیداری و نه رادیویی. هیچ تماسی هم برقرار نشد و برای همین ما حمله خود را به طور عادی ادامه دادیم.»

هواپیمای روسی روز سه شنبه هدف موشک هوا به هوای یک جنگنده اف ۱۶ ترکیه قرار گرفت و در خاک سوریه سقوط کرد.

یکی از خلبانان در هنگام فرود با چتر نجات به دست شورشیان ترکمن سوریه کشته شد. یکی از فرماندهان ترکمن می گوید: «هواپیمای روسی ابتدا ما را بمباران کرد، سپس حریم هوایی ترکیه را نقض کرد و بعد از آن هواپیماهای ترکیه آن را سرنگون کردند. ما از ترکیه به خاطر کمک بشردوستانه اش تشکر می کنیم. ترکیه همیشه با ماست.»

او این سخنان را در اردوگاه ترکمن ها در منطقه «داغی» به گروهی از خبرنگاران شبکه های تلویزیون ترکیه گفت. ترکمن های سوریه علیه رژیم بشار اسد مبارزه می کنند.

روسیه ادعای نقض حریم هوایی ترکیه را رد می کند. ناتو هم اعلام کرد که هواپیمای روسی تنها به مدت ۱۷ ثانیه وارد حریم هوایی ترکیه شده و سپس از آن خارج شده است.

یک بالگرد امدادی روسیه نیز که برای نجات جان خلبانان سوخو به منطقه رفته بود هدف حمله نیروهای ترکمن قرار گرفت و یکی از خدمه آن کشته شد.