خبر فوری

محکومیت افشاگر بانک اچ اس بی سی به پنج سال زندان به دلیل جاسوسی اقتصادی

 نظرها
محکومیت افشاگر بانک اچ اس بی سی به پنج سال زندان به دلیل جاسوسی اقتصادی
اندازه متن Aa Aa

دادگاه کیفری فدرال سوئیس کارمند سابق بانک اچ اس بی سی (HSBC) را به اتهام جاسوسی اقتصادی به پنج سال زندان محکوم کرد.

پیشتر اِروه فالچیانی، کارمند سابق این بانک با افشای فهرستی بلند از مشتریان بانک اچ اس بی سی از کمک این بانک به پولشویی و فرار مالیاتی ۱۰۶ هزار نفر پرده برداشته بود.

اِروه فالچیانی٬ شهروند فرانسوی دلیل اقدام خود را پیروی از وجدانش اعلام کرده٬ حال آنکه دادستان های سوئیس اقدام او را ناشی از حرص و طمع شخصی تشخیص داده اند.

در همین ارتباط لوران مورلیون٬ وکیل بانک اچ اس بی سی گفت: « در ابتدا دادگاه در توضیحات داده شده توسط آقای فالچیانی متقاعد نشده بود که اقدام او ناشی از حرص و طمع شخصی است.»

آقای فالچیانی که ساکن فرانسه است در زمان صدور رای در دادگاه حضور نداشت و حکم مذکور تا زمانی که او وارد خاک سوئيس نشود قابل اجرا نیست.

رسوایی بانک اچ اس بی سی٬ یکی از بزرگ ترین بانک های جهان در سال ۲۰۰۸ انتقاد های زیادی را علیه امکان فرار مالیاتی در نظام بانکی برانگیخت.

در کنار چهره ها و شخصیت های سیاسی، بویژه از جهان سوم، هنرمندان هالیوود و تاجران بزرگ که از این امکان بهره بردند، برخی فروشندگان اسلحه یا الماس و قاچاقچیان مواد مخدر و گروه های تروریستی نیز از این فرصت ناکام نماندند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.