وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

مردم بورکینافاسو پس از ۲۷ سال یک رئیس جمهور جدید خواهند داشت

 نظرها
مردم بورکینافاسو پس از ۲۷ سال یک رئیس جمهور جدید خواهند داشت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

خبر کوتاه

رای دهندگان در بورکینافاسو روز یکشنبه برای انتخاب رئیس جمهوری جدید این کشور به پای صندوق های رای رفتند. این انتخابات یکسال پس از سرنگونی بلیز کامپائوره که ۲۷ سال قدرت را در اختیار داشت، برگزار می شود. بلز کامپائوره در سی ویکم اکتبر ۲۰۱۴ و پس از اعتراضات گستردۀ مردمی از قدرت کناره گیری کرد.

مارک کریستیان کابوره و زفیرین دیابره دو نامزدی هستند که در این انتخابات نسبت به دیگر کاندیداها شانس بیشتری برای رسیدن به دور دوم را دارند.

این انتخابات در حالی برگزار می شود که هواداران رئیس جمهوری پیشین بورکینافاسو در روز هفدهم سپتامبر به فرماندهی ژنرال گیلبرت دیندره دست به کودتایی نافرجام زدند. در پی این کودتا بود که این انتخابات که قرار بود روز یازدهم اکتبر برگزار شود، به تعویق افتاد.

کودتای مذکور با مداخلۀ ارتش و همراهی مردم و همچنین میانجی گری برخی از رهبران آفریقا از جمله سازمان همکاری های این قاره ناکام ماند.