وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

یونان در خطر اخراج از منطقه شنگن

 نظرها
یونان در خطر اخراج از منطقه شنگن
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

قرار است روز پنجشنبه، یونان رسما از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا بخواهد تا در مورد نیازهای این کشور در برابر سیل مهاجرانی که هر روز و به ویژه از راه دریا وارد این کشور می شوند، اقدام کنند.

این تقاضا در زمینه تهدید های برخی از مقامات اتحادیه اروپا علیه یونان مطرح خواهد شد که گفته اند اگر این کشور با برقراری پستهای بازرسی و شناسایی، مرزهایش را در مقابل ورود مهاجران به اروپا کنترل نکند، ممکن است از منطقه “شنگن” اخراج شود.

در این میان، یونان می گوید نمی تواند مثل مجارستان مرزهایش را با ایجاد دیوار یا سیم خاردار ببندد زیرا مرزهای خارجی این کشور عمدتا دریای مدیترانه است. اما، کمیسیون اروپا همچنان بر حفاظت بیشتر از مرزهای یونان تاکید می کند.

فرانتس تیمرمن، معاون کمیسیون اروپا گفت: “اگر بدقت به این مسئله نپردازیم، اگر از مرزهای خارجیمان بهتر حفاظت نکنیم، دیر یا زود اعضا (اتحادیه اروپا) خود مستقلا دست بکار محافظت از مرزهایشان در داخل اتحادیه خواهند شد. این ضربه ای کاری به پیکر موافقتنامه “شنگن” خواهد بود که باید به هر قیمت از آن پرهیز کرد؛ زیرا پیامد آن بسیار بسیار گسترده تر از کنترل مرزها خواهد بود و بر بازار مشترک و وجه رایج یورو هم تاثیر خواهد گذاشت.”

اتحادیه اروپا همچنین نگران شرایط زندگی مهاجران در جزایر یونان است که به امدادهای پزشکی و وسایل اولیه زندگی دسترسی ندارند.

وزیر بهداشت یونان پس از دیدار از جزیره “لزبوس“، یکی از مراکز ورود گسترده مهاجران به یونان، گفته است شرایط زندگی مهاجران در این جزیره فاجعه بار بوده و کودکان از سرما جان خود را از دست می دهند. او اظهار امیدواری کرده است که پس از مذاکرات روز پنجشنبه، کمیسیون اروپا در این مورد فورا اقدام کند.