وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

پیش نویس توافق در زمینه تغییرات آب و هوایی در نشست پاریس آماده شد

 نظرها
پیش نویس توافق در زمینه تغییرات آب و هوایی در نشست پاریس آماده شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

وزیران امور خارجه و نمایندگان ارشد نزدیک به دویست کشور جهان امروز شنبه در روز پایانی نشست تغییرات آب و هوایی پاریس موسوم به «کُپ ۲۱» (COP 21) و پس از دو هفته بحث و تبادل نظر و مخالفت ها و چانه زنی های کشورها، پیش نویس توافق برای کنترل گرمایش زمین را برای امضا نهایی آماده کردند.

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه این طرح را که قرار است بعد از ظهر شنبه به تأیید نهایی برسد، «طرحی متعادل و تاریخی» خواند. او گفت: «پیش نویس توافق پیشنهادی متفاوت، دقیق، پایدار، پویا، متوازن و از نظر حقوقی الزام آور است. در زمینه کنترل افزایش میانگین دما تا زیر دو درجه و تلاش برای رساندن آن به یک و نیم درجه هدف محوری و حیاتی ما را تأمین می کند. به این ترتیب از خطرات و پیامدهای تغییرات آب و هوایی به طرز قابل توجهی کاسته می شود.»

هر توافقی که در نشست اقلیمی پاریس بدست آید از سال ۲۰۲۰ میلادی لازم الاجرا خواهد بود.

این توافق اولین توافق اقلیمی در نوع خود خواهد بود. نشست های پیشین همچون کپنهاگ و کیوتو به دلیل تشتت آرا کشورها نتیجه ملموسی در بر نداشت. آنچه دستیابی به توافق را مشکل کرده بود موضوعاتی همچون بودجه ۱۰۰ میلیارد دلاری لازم برای کمک به کشورهای در حال توسعه در مبارزه با تغییرات اقلیمی و رصد یا به اصطلاح مانیتورینگ کشورها در مهار یا کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه ای بود.

برخی از کشورهای تولیدکننده نفت هم با حدف کامل انرژی های فسیلی در دهه های آتی مخالفت می کردند.