خبر فوری
This content is not available in your region

تاسیس مدارس ویژه کودکان آواره سوری در ترکیه

نظرها
euronews_icons_loading
تاسیس مدارس ویژه کودکان آواره سوری در ترکیه
اندازه متن Aa Aa

در شهر شانلی اورفه در جنوب ترکیه اخیرا مدرسه جدیدی برای کودکان سوری و به ویژه دختران تاسیس شده است. این مدرسه “زندگی من” نام دارد و به کودکان سوری زبان انگلیسی و ترکی آموزش می دهد.

بنا بر آمار سازمان ملل متحد بیش از یک میلیون از قریب به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار آواره سوری ثبت شده در ترکیه را کودکان تشکیل می دهند.

یکی از دختران سوری می گوید: «ما حرف ها و کلمات یاد می گیریم. همه چیز را اینجا یاد می گیریم.»

یکی دیگر از دختران سوری می گوید: «ما اینجا خواندن، نوشتن، حرف ها و کلمات و اینگونه چیزها را یاد می گیریم.» این کودک می گوید که در بزرگسالی هدفش پزشک شدن است.

اتحادیه اروپا سال آینده بودجه بیشتری برای پروژه هایی اینچنین در نظر گرفته است.

هانسیورگ هابر، سفیر اتحادیه اروپا در ترکیه می گوید: «سوری ها ارزش زیادی برای آموزش قائلند و ما نیز در این زمینه با آنها همدل هستیم. نمی خواهیم این نسل که مجبور به فرار از خانه و کاشانه شان شده اند سالهای زیادی بدون پیشرفت در آموزش خودشان در رنج و محنت باشند. می خواهیم که آنها بتوانند زندگی حرفه ای داشته باشند و آموزش لازمه اساسی آن است.»

پیلیپ دوامل، نماینده صندوق کودکان ملل متحد در ترکیه می گوید: «تجربه نشان داده که دختربچه ها و دختران نوجوان و جوان به حمایت خاصی احتیاج دارند. معمولا آنها بیشتر در معرض خشونت جنسیتی و تجاوز و سوء استفاده قرار می گیرند.»

بورا بایراکتار، خبرنگار یورونیوز در ترکیه می گوید: «همزمان با عمیق تر شدن بحران سوریه و عدم وجود راه حلی در چشم انداز پیش رو، پروژه های بلند مدت برای پناهجویان سوری به یک اولویت تبدیل شده است. با تامین هزینه مالی جدید از طرف اتحادیه اروپا و جامعه جهانی، نهادهایی اینچنین گسترش خواهند یافت.»

در پی مناقشات موجود در سوریه میلیون ها نفر مجبور به ترک محل زندگی خود شده اند و مقصد بسیاری از آنها کشورهای همسایه سوریه است. تعداد زیاد پناهجویان سوری باعث به وجود آمدن جدی ترین بحران مربوط به پناهجویان از زمان جنگ دوم جهانی شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.