خبر فوری
This content is not available in your region

بازگشت صورت فرعون به موزه ملی قاهره

نظرها
بازگشت صورت فرعون به موزه ملی قاهره
اندازه متن Aa Aa

صورت طلایی «توت آنخ آمون»، یازدهمین فرعون مصر، از روز پنجشنبه دوباره در موزه ملی قاهره به نمایش در می آید. این اثر برای دو ماه توسط گروهی از کارشناسان آلمانی در دست مرمت بود.

استفن زیدالمایر، مدیر بخش قاهره در موسسه باستانشناسی آلمان می گوید: «بسیار مهم است که تنها مرمت از لحاظ فنی در نظر گرفته نشود بلکه در آغاز ویژگی اصلی اثر فهمیده شود. بدین معنا که مواد، فن و تکنولوژی زمان باستان در نظر گرفته شوند. تنها اگر به راستی متوجه نحوه ساخت نخستین اثر شوید می توان روشی مناسب برای مرمت و نگهداری آن برگزید.»

در ماه اوت سال ۲۰۱۴، ریش این اثر از صورت جدا شده بود. حادثه زمانی اتفاق افتاد که برای تنظیم نور، مجسمه از محفظه خود بیرون کشیده شد. در آن زمان کارکنان موزه در اقدامی شتابزده تلاش کرده بودند با چسب قطعه جدا شده را بچسبانند.

محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار یورونیوز در قاهره می گوید: «کشف دوران باستان در مصر تنها مسئله اساسی نیست. بلکه مرمت و مصون نگه داشتن این آثار از خرابی و دزدی و همچنین مسئولیت کارشناسان و مسئولان در کشوری که بخش بزرگی از دوران باستان در آن مدفون است از مسائل مهم پیش رو است.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.