وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

کارت پستال از مقدونیه: یادبود قیام مردم کروشفو

کارت پستال از مقدونیه: یادبود قیام مردم کروشفو
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در این برنامه «کارت پستال از مقدونیه» به کروشفو می رویم٬ شهری که سال ۱۹۰۳ علیه امپراتوری عثمانی به پا خاست و جمهوری خودخوانده ای نیز شکل داد که البته با حمله نیروهای عثمانی و کشتار شورشیان تنها ۱۰ روز دوام یافت.
اکنون بنایی به یاد و خاطره آنها در این شهر ساخته شده است. آثار هنری مختلفی که در اینجا به نمایش درآمده اند بخش هایی از تاریخ مقدونیه را به تصویر کشیده اند که جزئیاتی جالب در باره آن قیام نیز از آن جمله اند.

  • همسایگان جمهوری مقدونیه بلغارستان، آلبانی، کوزوو، صربستان و یونان هستند
  • مساحت کل این کشور ۲۵ هزار کیلومتر مربع است
  • زبان اصلی کشور، زبان مقدونی است
  • جمعیت کل کشور بیش از دو میلیون نفر است
  • پایتخت جمهوری مقدونیه، اسکوپیه است و بیتولا، دومین شهر بزرگ آن است

این یادبود را سال ۱۹۷۴ بر فراز بلندترین تپه شهر ساخته اند. مقبره رئیس جمهوری کروشفو در دوران قیام و همچنین تعدادی از قربانیان مبارزات دوران استقلال در اینجا قرار دارد.
بوریس مارکوسکی٬ راهنمایی این بنا می گوید: «این بنا هم به یک گرز می ماند و هم یادآور یک بمب منفجر شده است. و در واقع نمادی است از مبارزات مردم مقدونیه برای حذف سرزمین مادری شان.»

چنین یادبود نامتعارفی بر فراز شهر به این امید ساخته شده است که خاطره تلخ قیام ۱۹۰۳ هیچگاه از یاد ساکنان شهر پاک نشود و از بین نرود.