خبر فوری
This content is not available in your region

ممنوعیت جشنهای کریسمس در برونئی و کارزار مسیحیان در کشورهای اسلامی

نظرها
ممنوعیت جشنهای کریسمس در برونئی و کارزار مسیحیان در کشورهای اسلامی
اندازه متن Aa Aa

پوشیدن کلاه بابانوئل، فرستادن کارت تبریک و هر کار دیگری که به جشنهای کریسمس مربوط باشد در برونئی ممنوع شده است. دولت برونئی می گوید که شهروندان غیرمسلمان حق سازماندهی جشنهای کریسمس و شهروندان مسلمان حق شرکت در این جشنها را ندارند و در صورت تخطی از این قانون با مجازات شدیدی مواجه خواهند شد: تا پنج سال زندان.

به موجب این قانون، غیرمسلمانان برونئی (یک سوم از جمعیت چهارصد هزار نفری آن) فقط در صورتی مجاز به برگزاری جشنهای کریسمس در محدوده خصوصی خود اند که این جشنها در معرض دید مسلمانان نباشند. بنا به بیانیه ای که وزارت امور دینی برونئی منتشر کرده، این محدودیتها به منظور مقابله با تأثیرپذیری جوانان این کشور از مذاهب غیراسلامی وضع شده است. قوانین جزایی برونئی، تبلیغ هر دینی جز اسلام برای مسلمانان را قدغن کرده است.

با ممنوع سازی جشنهای میلاد مسیح، کشور کوچک اما ثروتمند برونئی گام دیگری در مسیر اسلامی سازی افراطی سرزمین خود بر می دارد. سال گذشته، سلطان حاجی حسن بولکیا، فرمانروای برونئی، با صدور حکمی اجرای قوانین مجازات اسلامی در این کشور را الزامی کرد و وعده داد که اجرای شریعت را بی اعتنا به انتقادات کشورهای غربی و مدافعان حقوق بشر پی خواهد گرفت. به این ترتیب، قابل پیشی بینی است که اعتراض «دیدبان حقوق بشر» به اقدام اخیر دولت برونئی در ممنوع کردن جشنهای کریسمس هم با بی اعتنایی سلطان مملکت مواجه شود.

در همین حال، برخی از مسیحیان ساکن کشورهای اسلامی، برای مقابله با محدودیتهای موجود، به اقدامات ابتکاری روی آورده اند. از جمله این اقدامات، ایجاد کارزاری با استفاده از عکسهای درختان کریسمس است. در این کارزار که تحت عنوان My Treedom (کنایه ای به My Freedom به معنای «آزادی من») در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و توئیتر به راه افتاده، مسیحیان ساکن در کشورهای اسلامی، برای دفاع از آزادی دینی، عکسهای خود در کنار درختهای کریسمس شان را به اشتراک می گذارند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.