خبر فوری
This content is not available in your region

عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع می کند

نظرها
euronews_icons_loading
عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع می کند
اندازه متن Aa Aa

وزارت خارجه عربستان سعودی از قطع روابط دیپلماتیک این کشور با جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

این اقدام در واکنش به حمله گروه های خشمگین به سفارتخانه عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد صورت گرفته است.

این حملات در واکنش به اعدام شیخ نمر باقر نمر، روحانی برجسته شیعه و منتقد حکومت در عربستان رخ داد. اعدام نمر انتقاد تند رهبران مذهبی و سیاسی ایران را برانگیخت.

عادل جبیر٬ وزیر خارجه عربستان شامگاه یکشنبه در یک نشست خبری گفت: «این حملات تداوم اقدامات خصومت آمیز ایران با هدف برهم زدن امنیت منطقه است.»

عربستان همچنین از دیپلمات های ایرانی خواسته تا ظرف ۴۸ ساعت خاک این کشور را ترک کنند. گفته می شود پس از حمله به سفارتخانه و کنسولکری عربستان٬ دیپلمات های عربستان خاک ایران را ترک کردند.

برغم واکنش مقام های دولتی و قضایی ایران به این حملات٬ وزیر خارجه عربستان ادعا می کند که هیچ تلاشی برای جلوگیری از تجاوز به سفارتخانه و کنسولگری این کشور صورت نگرفته است.

ایران و عربستان به سر مسائل منطقه ای به ویژه سوریه و یمن طی سال های گذشته روابط پرتنشی داشته اند. با اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه مخالف حکومت و حوادث پس از آن این تنش ها به اوج خود رسیده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.