وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

ادعای کرۀ شمالی بمب افکن های آمریکا را بر فراز کرۀ جنوبی به پرواز درآورد

 نظرها
ادعای کرۀ شمالی بمب افکن های آمریکا را بر فراز کرۀ جنوبی به پرواز درآورد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در ادامۀ واکنش ها به آزمایش یک بمب اتمی توسط کرۀ شمالی، آمریکا بمب افکن بی ۵۲ خود را بر فراز آسمان کرۀ جنوبی به پرواز درآورد. اگر چه مقامات این کشور می گویند هنوز شواهد قطعی در مورد آزمایش این بمب هیدروژنی توسط کرۀ شمالی به دست نیاورده اند اما در برابر هرگونه تهدید این کشور از کرۀ جنوبی به عنوان متحد خود در منطقه دفاع خواهند کرد.

کیم مین سئوک، سخنگوی وزارت دفاع کرۀ جنوبی در این باره گفت: «استقرار تجهیزات استراتژیک آمریکا [برای ما] جنبۀ حیاتی دارد. کرۀ شمالی یک آزمایش هسته ای انجام داده و این آزمایش هسته ای به معنای آن است که این کشور می خواهد خود را به سلاح های اتمی مجهز کند.»

مقامات کرۀ شمالی صبح پنجشنبۀ گذشته اعلام کردند یک بمب هیدروژنی را با موفقیت آزمایش کرده اند. اعلام این خبر با واکنش های مختلفی از سوی کشورهای جهان و همچنین شورای امنیت روبرو شده است.

فدریکو موگرینی، مسئول سیاست خارجی اروپا آزمایش این بمب هیدروژنی را زیر پا گذاشتن تعهدات بین المللی از سوی این کشور دانسته و شورای امنیت نیز ضمن تشکیل یک نشست اضطراری از تصمیم خود برای صدور یک قطعنامه در این رابطه خبر داده است. شورای امنیت سازمان ملل این اقدام کرۀ شمالی را محکوم کرده و آن را «تهدید آشکار صلح و امنیت جهانی» خوانده است.

چنانچه ادعای کرۀ شمالی در مورد آزمایش این بمب هیدروژنی درست باشد این چهارمین باری خواهد بود که این کشور چنین بمب هایی را آزمایش می کند. کرۀ شمالی در سالهای ۲۰۰۶، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ نیز اقدام به آزمایش بمب اتمی کرده بود.