خبر فوری
This content is not available in your region

چین: تایوانی ها توهمی درباره استقلال نداشته باشند

نظرها
چین: تایوانی ها توهمی درباره استقلال نداشته باشند
اندازه متن Aa Aa

پیروزی سای اینگ ون، رهبر حزب دموکراتیک مترقی در رقابت بر سر مقام ریاست جمهوری تایوان، واکنش دولت چین را برانگیخت و نسبت به استقلال طلبی این جزیره هشدار داد.

بیانیه رسمی پکن که از تلویزیون دولتی چین پخش شد به تایوانی ها هشدار داده که از هرگونه «توهم» در خصوص حرکت به سوی استقلال طلبی خودداری کنند.

کاخ سفید نیز نتیجه انتخابات روز شنبه را تبریک گفت و یادآور شد که ایالات متحده آمریکا همچنان علاقمندی خود را به صلح بین تایوان و چین حفظ کرده است.

استفانی، شهروند ۲۴ ساله پکن درباره به قدرت رسیدن سای اینگ ون در تایوان می گوید: «در نگاه او ۲ چین وجود دارد. این نگاه به عقیده رهبری از سوی سرزمین اصلی هیچ ربطی ندارد و بسیار متفاوت است. او به اردوگاهی دیگر تعلق دارد. به نظرم همه ما به یک کشور تعلق داریم و باید این را موضوع را به یادآوریم.»

نخستین رئیس جمهوری زن منتخب در تایوان شنبه شب در جمع هوادارانش گفت: «نتیجه انتخابات امروز به جهان اثبات کرد که مردم تایوان آزادند و دموکراسی دارند. تا زمانی که من رئیس جمهوری هستم همه تلاشم را می کنم که هیچ یک از مردم شرمنده هویتش نباشد.»

پیروزی رهبر حزب دموکراتیک مترقی در تایوان، به قدرت گرفتن استقلال طلبان تعبیر شده و پس از هشت سال، حزب حامی تقویت روابط با چین را از دستگاه اجرایی این جزیره خودمختار بیرون راند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.